protetyka - usługi - klinika stomatologiczna poznan materna dental

Przywrócimy pełnię uśmiechu

Z nowoczesną protetyką odbudujemy Twoje utracone lub mocno uszkodzone zęby. Wspomaga nas technologia CAD/CAM, dzięki której z największą precyzją odtworzymy ich naturalny kształt i strukturę. Dzięki nam znów będziesz każdego dnia cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, a najwyższej klasy materiały pozwolą zachować ten efekt na długie lata.

Dlaczego warto?

 • Otrzymasz takie uzupełnienia jakie potrzebujesz

Protezy szkieletowe wykonane w naszej klinice w Poznaniu gwarantują doskonałe rezultaty. W zależności od Twoich indywidualnych potrzeb, wykonamy dla Ciebie koronę / most / protezę opartą na Twoich własnych zębach lub implantach. Wszystko idealnie dopasowane, będziesz czuć się w niej po prostu komfortowo.

 • Dostęp do nowoczesnych technologii

Podczas leczenia nasi protetycy wykorzystują zaawansowane techniki komputerowe. Daje to pewność, że korona, most czy proteza będą trwałe, estetyczne, perfekcyjnie dopasowane do Twojej szczęki i wygodne w codziennym użytkowaniu.

 • Zyskasz pewność siebie i piękny uśmiech

Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów i precyzyjnych urządzeń Twoje nowe zęby będą wyglądały niezwykle naturalnie. A naturalny wygląd to doskonały powód, by częściej się uśmiechać. Nie zastanawiaj się zatem, czy warto wykonać protezy zębowe. Odwiedź naszą klinikę w Poznaniu i wykonaj ten zabieg.

 • Będziesz pod opieką najlepszych specjalistów

O jakości korony / mostu / protezy decyduje nie tylko nowoczesny sprzęt i wysokiej klasy materiały, ale także praca zaangażowanie specjalistów, którzy je przygotują. Będziemy monitorować uzyskane rezultaty, co daje gwarancję długotrwałego efektu.

Korony porcelanowe

Korony zębowe zalecane są w sytuacji, gdy doszło do znacznego zniszczenia zęba. Dotyczy to zarówno zębów żywych, jak i martwych. W takim przypadku, zadaniem korony jest pełnienie funkcji ochronnej, np. przed złamaniem zęba. Jednym z rodzajów koron zębowych są korony porcelanowe. Stosowane najczęściej w przypadku, gdy nastąpiło złamanie zęba lub pojawiła się próchnica. Korony porcelanowe cieszą się pozytywną opinią wśród Pacjentów, głównie przez wzgląd na estetykę. Na czas użytkowania korony porcelanowej, składa się wiele czynników takich jak np. stan zęba, układ zgryzu, jakość użytego materiału. Prawidłowo wykonana korona, będzie utrzymywać się na zębie przez wiele lat. Interesują Cię protezy bezklamrowe? W naszej klinice w Poznaniu wykonasz je w pełni profesjonalnie. Skontaktuj się z nami!

Jak wykonuje się koronę porcelanową?

Korony porcelanowe można mocować na zęby zdrowe lub martwe. Najczęściej proces wykonania koron opiera się na kilku wizytach. Podczas pierwszej lekarz ocenia jakość zęba, na którym ma zostać umieszczona korona. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do jej wykonania, to ząb zostaje oszlifowany. Drugim krokiem podczas wizyty jest wykonanie skanu zębów i zaprojektowanie wyglądu przyszłej korony, a ma koniec zostaje już tylko dobór odpowiedniego koloru. Na okres użytkowania korony porcelanowej, składa się wiele czynników takich jak np. stan zęba, układ zgryzu, jakość użytego materiału. Prawidłowo wykonana korona, będzie utrzymywać się na zębie przez wiele lat. Druga wizyta, polega na sprawdzeniu dopasowania struktury metalowej korony. Jeśli nie ma co do tego żadnych zastrzeżeń, pacjent zgłasza się na ostatnią, trzecią wizytę w celu zacementowania porcelanowego zęba.

Czy koronę porcelanową należy szlifować?

To pytanie często pojawia się wśród naszych Pacjentów. Jeśli została poprawnie wykonana, to nie ma takiej konieczności. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy taka procedura jest stosowana. Wówczas dochodzi do szlifowania, jednak tylko w ilości faktycznie niezbędnej. Jeśli pilnie potrzebujesz zabiegu, możliwe do wykonania są także protezy natychmiastowe – wykonamy tę usługę ekspresowo. Wystarczy, że skontaktujesz się z naszą kliniką.

Jak dbać o korony porcelanowe?

Higiena korony porcelanowej, powinna odbywać się na takiej samej zasadzie, jak dotychczas. Warto dbać o to, aby zęby były czyszczone po każdym posiłku. Warto tutaj zwrócić uwagę na okolicę przejścia sztucznej korony w naturalny ząb, ponieważ w tym miejscu może dojść do odkładania płytki nazębnej. Do czyszczenia całej jamy ustnej, najlepiej sprawdzą się szczoteczki o miękkiej lub średniej twardości włosia. Zaleca się również stosowanie nici dentystycznych i płukanek do jamy ustnej, najlepiej bez alkoholu. Wizyty kontrolne powinny być regularne, aby w odpowiednim momencie zauważyć ewentualne uszkodzenia korony. 

Materna Dental oferuje usługi wykonania koron porcelanowych na najwyższym poziomie. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt, który zdecydowanie usprawnia cały proces, a dodatkowo zwiększa komfort naszych Pacjentów. Nasi doświadczeni lekarze dobiorą odpowiedni odcień koronki, aby był w pełni kompatybilny z pozostałym uzębieniem. Gwarantujemy bardzo estetyczny i naturalny wygląd, który niewątpliwie doda pewności siebie. Dlatego warto nam zaufać, jeśli chodzi o korony porcelanowe.

korony porcelanowe - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Mosty porcelanowe

Most porcelanowy stanowi stałe uzupełnienie protetyczne. Na jego budowę składa się przęsło, które idealnie zastępuje utracony ząb oraz elementy filarowe, za które najczęściej stosuje się własne zęby. Założenie mostu wiąże się z koniecznością oszlifowania sąsiednich zębów. Mosty porcelanowe wykonywane są u pacjentów, którzy posiadają ubytek w postaci jednego lub kilku zębów. W przeciwieństwie do zwykłej protezy, most porcelanowy nie opiera się na dziąśle i błonie śluzowej. Dodatkowo, jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w stomatologii i skuteczną alternatywą dla implantów. 

Most porcelanowy składa się z połączonych ze sobą koron. Jego głównym zadaniem jest uzupełnienie luki, która pojawiła się po utracie zęba. Do założenia mostu porcelanowego niezbędne są zęby filarowe, czyli te sąsiadujące, na które nakłada się porcelanowe korony. Ubytek znajdujący się pomiędzy, wypełniany jest przęsłem, które mocowane jest na koronach owych zębów filarowych. Warto wiedzieć, że mosty porcelanowe stanowią uzupełnienie trwałe, które odbywa się na zasadzie zacementowania. Dlatego też dają Pacjentom zdecydowanie większy komfort, ponieważ są dużo bardziej wygodne od protez ruchomych. Założenie mostu jest możliwe, jeśli luka międzyzębowa jest ograniczona zębami z obu stron, które będą stanowiły filary protetyczne. Jednak od każdej reguły są pewne odstępstwa i tak właśnie w tym przypadku, istnieje możliwość wykonania mostu na wcześniej wszczepionych implantach. Wtedy to na nich spoczywa obowiązek utrzymania całego mostu. Niezbędne są Ci mosty porcelanowe? Klinika Materna Dental w Poznaniu to miejsce, którymi powinieneś się zainteresować! Oferujemy zabiegi najwyższej jakości!

Etapy wykonywania mostu

Czas wykonania mostu porcelanowego obejmuje najczęściej 3 wizyty u stomatologa. Podczas pierwszego spotkania lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie zębów, aby móc ocenić je pod kątem filarów protetycznych. Jeśli nie występują żadne w, dentysta dokonuje oszlifowania zębów za pomocą wiertła. Kolejnym krokiem jest założenie nitki retrakcyjnej pomiędzy dziąsło a ząb. Etap ten ma na celu wykonanie precyzyjnego wycisku zębów. Następnie na oszlifowane zęby zostają nałożone korony ochronne.

Druga wizyta to sprawdzenie struktury mostu, czy jego wykonanie odpowiada całemu układowi zębów. Na trzeciej następuje osadzenie mostu na zęby.

Jeśli wykonanie mostu wymaga zastosowania implantów, czas całego leczenia wydłuża się o kilka miesięcy. Spowodowanie jest to czasem oczekiwania na całkowite wygojenie kości i dziąsła, w których doszło do wszczepienia implantu.

Wskazania do zastosowania mostu porcelanowego

Mosty porcelanowe wykonuje się w sytuacji, gdy:

 • liczba zębów własnych, które mogą zostać filarami jest wystarczająca,
 • zęby własne są odpowiednio rozmieszczone, dzięki czemu jest miejsce na zamontowanie mostu,
 • zęby filarowe mają odpowiednie umocowanie, czyli będą stanowiły solidną podstawę do wykonania mostu,
 • chcemy uniknąć chorób dziąseł i próchnicy,
 • zależy nam na względach estetycznych,
 • chcemy uniknąć przemieszczania się zębów, które spowodowane są brakami w uzębieniu,
 • chcemy zapobiec pojawieniu się przedwczesnego zaniku kości, który w konsekwencji powoduje starczy wygląd

Mosty protetyczne wykonywane są z materiałów, które zapewniają duży komfort użytkowania. Profesjonalne wykonanie mostu sprawia, że nie czuć różnicy między naturalnymi zębami a mostem. Gryzienie za pomocą mostu, niczym nie odbiega od gryzienia swoimi zębami. Dodatkowo, jego idealne zamocowanie sprawia, że jest on całkowicie niewidoczny podczas uśmiechu. Pozytywne opinie wśród naszych pacjentów, dają nam przeświadczenie o profesjonalizmie i ogromnej wiedzy naszych lekarzy.

mosty porcelanowe - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe stosowane są w celu uzupełnienia braków zębowych w jamie ustnej. Zaliczane są do protez ruchomych, dlatego komfort ich noszenia jest zupełnie inny niż w przypadku koron czy mostów. Protezy szkieletowe wykonuje się u osób, u których wystąpiła częściowa utrata zębów, spowodowana próchnicą lub chorobami przyzębia. Już utrata jednego zęba ma negatywne skutki na cały układ stomatognatyczny. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, protetyka stomatologiczna stworzyła cały wachlarz możliwości odbudowy utraconych zębów. Jedną z nich są właśnie protezy szkieletowe, zbudowane z metalowych elementów, dodatkowo pokrytych akrylem. Ten rodzaj protez, mocuje się w jamie ustnej za pomocą klamer i zaczepów lub zatrzasków. Najczęściej stosowane są u osób, które nie mają możliwości wykonania koron lub mostów z powodu braku możliwości odbudowy utraconych tkanek. 

Konstrukcję protezy projektuje się indywidualnie i zgodnie z warunkami panującymi w jamie ustnej pacjenta. Decyzja o zamieszczeniu konkretnych elementów, spowodowana jest jak najwyższą możliwością stabilizacji protezy. Zamieszczenie elementów podpierających, zwiększa fizjologię pacjenta, ponieważ część wyzwalanych sił w jamie ustnej jest przenoszona na znajdujące się zęby własne. Według pacjentów, protezy szkieletowe są dużo bardziej komfortowe w noszeniu, niż protezy częściowo akrylowe, w przypadku których wyzwalane siły przechodzą na błonę śluzową. Protezy szkieletowe wzbogacane są metalem, który nie tylko zmniejsza rozmiar protezy, ale także zwiększa stabilność, przez co spożywanie posiłków jest mniej uciążliwe.

Należy pamiętać, że decyzja o wykonaniu tego rodzaju protezy, nie jest podejmowana tylko ze względów estetycznych. Ubytki w uzębieniu oznaczają pojawiające się nieprawidłowości w układzie zgryzu, a w dodatku mogą powodować ból ze strony stawów żuchwowo- skroniowych. Brak większości zębów może doprowadzić do nadmiernego ścierania pozostałych, dlatego jest to kolejny ważny powód świadczący na korzyść stosowania protezy.

W jaki sposób są dopasowywane?

To, od czego należy zacząć w przypadku protezy szkieletowej, to wizyta u stomatologa protetyka. Taka konsultacja jest niezbędna w celu dokonania oceny jamy ustnej pacjenta, na podstawie której zostaje podjęta decyzja. Zanim jednak dojdzie do założenia protezy, należy zadbać o stan swoich zębów. Wszystkie muszą być dokładnie sprawdzone i następnie wyleczone, a te, które nie kwalifikują się do leczenia, muszą zostać niezwłocznie usunięte. Dopiero przy tak przygotowanej jamie ustnej dochodzi do wykonania wycisków, na podstawie których zostaną wykonane gipsowe odlewy. Kolejna wizyta to dopasowanie metalowego szkieletu protezy. I tutaj najważniejsze jest sprawdzenie tzw. zwarcia. Chodzi o to, aby zobaczyć czy górne zęby stykają się z dolnymi. Dodatkowo zostaje wybrany odpowiedni kolor protezy. Ostatnim elementem jest założenie protezy próbnej. Jeśli nie ma do niej żadnych zastrzeżeń, to na jej podstawie wykonuje się właściwą protezę szkieletową. Po jej założeniu obowiązkiem pacjenta jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne do stomatologa. 

Higiena protez szkieletowych

O protezę szkieletową należy dbać zgodnie z higieną jamy ustnej. Bardzo ważne jest, aby regularnie czyścić ją z resztek pokarmowych. Taki sam proces należy powtarzać tuż przed pójściem spać. Najlepiej używać pasty i szczoteczki, która posiada niski współczynnik ścieralności lub środków do czyszczenia protez. Protezy szkieletowe można zdejmować na noc. Należy wówczas przechowywać ją na sucho w zamkniętym pojemniku, a rano przed założeniem opłukać pod bieżącą wodą.

higiena - protezy szkieletowe - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Protezy bezklamrowe

Protezy bezklamrowe, ze względu na precyzję wykonania, stanowią najbardziej zaawansowany produkt w kategorii ruchomych uzupełnień protetycznych. Ogromną ich zaletą jest to, że sprawdzają się identycznie jak protezy szkieletowe, a dodatkowo nie posiadają widocznych metalowych klamer. Doceniają to zwłaszcza te osoby, u których proteza pojawia się na zębach przednich. Mocowanie za pomocą specjalnych elementów typu zasuwy, zatrzaski czy teleskopy sprawia, że proteza trzyma się wyjątkowo stabilnie. Ponadto, pozwala na swobodę podczas rozmowy i komfort podczas spożywania pokarmów. 

Protezy bezklamrowe powstały z myślą o najbardziej wymagających pacjentach. Protezy te łączą ze sobą nie tylko funkcjonalność zastosowania, ale także estetyczny wygląd, dzięki czemu spełniają kosmetyczne oczekiwania pacjentów. Przygotowanie zębów pod zatrzaski polega na odpowiednim oszlifowaniu zęba pełniącego funkcję filaru, a następnie nałożenie na niego korony porcelanowej, do której będzie przymocowany zatrzask. Jest to jedyne skuteczne rozwiązanie, które sprawdzi się w prawidłowym funkcjonowaniu protezy w przyszłości, a dodatkowo klamry są odpowiednio ukryte. 

Przebieg leczenia w przypadku protez bezklamrowych z reguły odbywa się podczas 4 wizyt w gabinecie. Podczas pierwszego spotkania tworzony jest całkowity plan leczenia. Niezbędne jest sprawdzenie ilości ubytków oraz wykonanie zdjęcia panoramicznego. To właśnie na jego podstawie można ocenić stan zębów, do których będą przymocowane zatrzaski. Kolejna wizyta to realizacja zaakceptowanego planu. Lekarz przygotowuje zęby filarowe, które będą odpowiadać za utrzymanie zatrzasków i zamków, a co za tym idzie całej protezy. Podczas tej wizyty dokonywane są również wyciski zębów, które następnie trafiają do laboratorium protetycznego. Spotkanie trzecie polega na wykonaniu przymiarki metalowego szkieletu, który tworzony jest specjalnie pod konkretnego pacjenta. Jeśli szkielet został wykonany prawidłowo, to na kolejnej wizycie lekarz przechodzi do zacementowania korony wraz z zatrzaskami i oddaje pacjentowi gotową protezę.

Rodzaj zastosowanych zatrzasków ma wpływ na trwałość całego protezy. Jeśli użyte zostały zatrzaski metalowe, a w przypadku zasuw zastosowano gumki retencyjne to mogą one wymagać aktywacji na przełomie 12-18 miesięcy. Taka wymiana ma wpływ na stabilność protezy. Warunkiem zastosowania protez bezklamrowych jest posiadanie własnych zębów w jamie ustnej, które będą stanowiły filary pod klamry i zatrzaski. Jedynym przeciwwskazaniem w przypadku tego rodzaju protez jest zły stan zębów, który może skutecznie uniemożliwić zamontowanie koron wraz z zatrzaskami.

Jak dbać o protezę bezklamrową?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że proteza częściowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż protezy zębowe są zdecydowanie bardziej miękkie niż szkliwo własnych, naturalnych zębów. W związku z tym, trzeba zwrócić uwagę na możliwość ich zarysowania, np. za pomocą zbyt twardej szczoteczki. Zarysowana proteza ma skłonności do namnażania bakterii i grzybów w całej jamie ustnej. Nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić nawet do szybszego zużycia protezy, a także do powstania nieestetycznych przebarwień. Aby cieszyć się z pięknej i zdrowej protezy należy pozwalać jej odpocząć, czyli najlepiej zdejmować do snu. Podstawą jest także regularne szczotkowanie i stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Protezy należy również myć pod bieżącą wodą. Ważne, aby nie była zbyt gorąca, ponieważ może doprowadzić do zniekształcenia materiału.

protezy bezklamrowe - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Protezy natychmiastowe

Protezy natychmiastowe przeznaczone są dla osób, które zobowiązane są poddać się ekstrakcji jednego bądź kilku zębów. Jest to najszybsza metoda, która pozwala na uzupełnienie braków w uzębieniu. Na protezę natychmiastową najczęściej decydują się osoby, u których następuje usunięcie zębów z przodu. Strefa ta nazywana jest popularnie strefą estetyczną, dlatego pacjenci z obawy przed nieestetycznym wyglądem, decydują się na zastosowanie protezy natychmiastowej. 

Dodatkowym plusem protez natychmiastowych jest to, że wszystkie czynności związane z jej wykonaniem, przeprowadzane są jeszcze przed ekstrakcją zębów. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski szczęki, które następnie wysyłane są do laboratorium. Następnie, technik przygotowuje model szczęki, z której wycina te zęby, które zostaną u pacjenta usunięte. Tak zaprojektowana proteza trafia do gabinetu, jeszcze przed wizytą pacjenta. Czas wykonania protezy natychmiastowej trwa maksymalnie dwa dni. Taki proces działania sprawia, że pacjent otrzymuje nowe uzębienie tuż po usunięciu swoich.

Protezy natychmiastowe stworzone są głównie po to, aby pacjent mógł uniknąć przykrej i mało komfortowej sytuacji, jaką niewątpliwie jest brak uzębienia, głównie w przednim odcinku jamy ustnej. Ponadto, takie protezy pełnią również funkcje ochronne, ponieważ zabezpieczają miejsce dotknięte ekstrakcją i jednocześnie usprawniają gojenie się powstałej rany. Każde usunięcie zęba wiąże się przez kilka godzin z pewną niedyspozycją. Protezy natychmiastowe sprawiają, że pacjent może jeść już bezpośrednio po, ponieważ zabezpieczają przed dostaniem się resztek jedzenia, a dodatkowo mają wpływ na zminimalizowanie krwawienia z zębodołu. 

W stomatologii istnieją również takie przypadki, kiedy stan zębów pacjenta uniemożliwia wykonanie wycisków w celu wykonania protezy natychmiastowej. Dzieje się tak w przypadku, gdy istnieje ryzyko, że zbyt duże rozchwianie zębów może doprowadzić do ich samoistnego usunięcia w momencie pobierania wycisku. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wykonanie protezy wczesnej, która polega na pobraniu wycisków tuż po ekstrakcji. Na gotową protezę czeka się jednak dwa dni, co oznacza, że pacjent musi w tym czasie funkcjonować bez uzębienia. 

Protezy natychmiastowe muszą zostać podścielone tuż po okresie wygojenia rany. Dodatkowo, po upływie 3-4 tygodni należy przeprowadzić korektę. W przypadku usunięcia większej ilości zębów, protezy natychmiastowe traktowane są jako protezy tymczasowe. Wówczas należy wymienić protezę na nową,  aby była w 100% kompatybilna z nowym układem wygojonych dziąseł. 

Stosowanie protez natychmiastowych jest korzystne także pod względem ich szybkiej adaptacji. Poprzez jej automatyczne założenie, pacjent nie jest w stanie przyzwyczaić się do funkcjonowania bez zębów, dlatego też nie ma konieczności zmian obecnych przyzwyczajeń. Ponadto, protezy natychmiastowe mogą być używane przez wiele lat. Warunkiem takiego postępowania jest wykonanie podścielenia protezy tuż po wygojeniu dziąseł. 

W naszej klinice Materna Dental świadczymy usługi wykonywania protez natychmiastowych. Posiadając zespół doświadczonych lekarzy mamy pewność, że usługi te wykonywane są na najwyższym poziomie. Za każdym razem używamy specjalistycznego sprzętu, który pozwala  skrócić czas leczenia do minimum. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby komfort naszych pacjentów osiągał najwyższy poziom.

protezy natychmiastowe - klinika stomatologiczna poznań materna dental

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Kiedy na ząb trzeba założyć koronę?

Wskazaniem do odbudowy protetycznej zęba z użyciem korony są:
– zastąpienie dużych wypełnień, gdy pozostało „zbyt mało zęba”,
– zabezpieczenie słabego zęba przed złamaniem,
– naprawa złamanego zęba,
– zakrycie przebarwionego lub zniekształconego zęba,
– odbudowa zęba leczonego kanałowo,
– umocowanie mostu protetycznego uzupełniającego braki zębowe.

Jak wykonuje się korony i mosty?

Przed wykonaniem korony lub mostu lekarz redukuje rozmiar zęba (lub zębów) w taki sposób, aby nie miał żadnych wypukłości i aby można było wprowadzić na niego koronę. Następnie, aby przenieść warunki jamy istnej pacjenta do laboratorium protetycznego, wykonuje się wycisk (swoisty odlew), na podstawie którego technik w pracowni wykona gipsowy model. W oparciu o ten model uzębienia wykonywana jest praca protetyczna (korona lub most), którą następnie lekarz w gabinecie osadza na wcześniej przygotowanym zębie (lub zębach).

Z jakich materiałów może być wykonana korona?

Korona protetyczna zbudowana jest z dwóch struktur z tzw. podbudowy czyli czapeczki oraz z porcelany napalanej na tę czapeczkę, która odtwarza kształt i kolor zęba. Podbudowa może być wykonana z metalu (szlachetnego- stopy złota lub nieszlachetnego) lub ze specjalnej twardej porcelany (cyrkonu). Większość uzupełnień wykonywana jest w oparciu o najnowocześniejszą technologię CAD/CAM.

Jak często należy zmieniać protezy wyjmowane?

Bardzo istotne jest, aby pacjenci użytkujący protezy zgłaszali się regularnie na wizyty kontrolne. Nawet osoby noszące protezy całkowite, powinny 2 razy do roku odwiedzić dentystę (profilaktyka antynowotworowa). Z wiekiem w jamie ustnej zachodzą zmiany, kość pod śluzówką kurczy się i zanika. Proteza z biegiem czasu może coraz mniej pasować, wymagać podścielenia (korekty powierzchni przylegającej do dziąsła) lub ponownego wykonania. Uważa się, że po 3-5 latach protezy powinny być wymieniane.

Jak długo trwa przyzwyczajanie się do protezy?

Nowa proteza może powodować dziwne uczucie lub dyskomfort przez pierwszych kilka dni lub tygodni. Jedzenie z protezą może wymagać pewnej praktyki: należy stopniowo wprowadzać coraz twardsze potrawy zaczynając od diety miękkiej. Podobnie mówienie w pierwszym okresie może sprawiać trudności, które można pokonać czytając na głos np. gazetę lub książkę.

Czasem występuje uczucie ucisku lub luzu, gdy mięśnie policzków i języka uczą się utrzymywać protezę na swoim miejscu. Nierzadko występuje także nadprodukcja śliny, uczucie zbyt małej ilości miejsca na język oraz niewielkie podrażnienie lub bolesność. W przypadku podrażnienia śluzówki lub dolegliwości bólowych należy skontaktować się z dentystą.

Jak dbać o higienę protez wyjmowanych?

Uzupełnienia protetyczne należy czyścić po każdym posiłku. Można do tego celu użyć specjalnej szczotki do protez lub zwykłej szczoteczki do zębów oraz pasty (ale bez zawartości fluoru i z małą zawartością środków ściernych) lub najlepiej szarego mydła. Jeżeli w ciągu dnia nie ma możliwości skorzystania z tych środków, konieczne jest przynajmniej dokładne przepłukanie protezy pod strumieniem bieżącej wody. Według autorów niemieckich wskazane jest przeprowadzanie raz na kilka dni dezynfekcji ruchomych uzupełnień protetycznych. W tym celu należy umieścić protezy w naczyniu z roztworem antyseptyku, np. 3% wodą utlenioną i pozostawić je na 10 min. Osoby użytkujące protezy nie są oczywiście zwolnione z higieny jamy ustnej. Dotyczy to w szczególności użytkowników protez całkowitych, którzy pozbawieni naturalnych zębów, zapominają o płukaniu jamy ustnej i masażu dziąseł. Jeżeli pacjent nie użytkuje protezy wyjmowanej w nocy, po oczyszczeniu protezy powinny być przechowywane na sucho.

materna dental - nowoczesna klinika stomatologiczna poznań

Materna DENTAL

nowoczesna klinika stomatologiczna