Radiologia w najlepszym wykonaniu

Najnowocześniejszy sprzęt i technologia XXI wieku są dostępne w naszej klinice dla każdego. Dzięki niesamowitym urządzeniom i nowatorskiemu oprogramowaniu wszelkie skomplikowane badania i prześwietlenia realizujemy na miejscu, a wyniki uzyskiwane są praktycznie natychmiast. Dzięki czemu plan leczenia i diagnoza mogą być ustalone w ciągu jednej wizyty

Dlaczego warto?

  • Technologia XXI wieku dostępna dla Ciebie

Wyposażyliśmy klinikę w najwyższej klasy sprzęt marki CareStream, jest to sprzęt światowej marki wykorzystywany w najlepszych klinikach stomatologicznych na całym świecie. Dzięki nowatorskiej technologii używamy minimalnych dawek promieniowania, dzięki czemu jesteś w pełni bezpieczny. Więcej informacji o sprzęcie znajdziesz tutaj.

  • Niesamowita precyzja i celna diagnoza

Najwyższej klasy sprzęt jest do Twojej dyspozycji: Tomograf CBCT i pantomograf CS 8100 3D, zdjęcia rentgenowskie aparat RTG CS 2100 i Radjowizjograf RVG 5200 sprawią, że otrzymasz pełny obraz i stan zdrowia Twoich zębów w ciągu zaledwie kilku minut. Dzięki najwyższej precyzji zostanie postawiona celna diagnoza.

  • Wyniki natychmiast po badaniu

Cały niezbędny sprzęt do kompleksowych badań radiologicznych posiadamy na miejscu w klinice. Dzięki temu bez tracenia czasu i odwiedzania innych miejsc wykonasz wszystkie badania dzięki czemu znacznie skrócisz czas leczenia.

  • Kompleksowe leczenie w jednym miejscu

Już nie musisz odwiedzać wielu miejsc, aby otrzymać wyniki wszystkich badań. W klinice Materna Dental przeprowadzisz wszystkie badania i otrzymasz je w formie cyfrowej, aby zawsze można do nich wrócić.

CBCT – tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa CBCT to tomografia wolumetryczna wiązki stożkowej. Metoda ta, jest obecnie powszechnie wykorzystywana w stomatologii, jako element diagnostyki obrazowej. Stanowi doskonałe uzupełnienie zdjęć RTG wewnątrzustnych i pantomograficznych. Tomografia komputerowa polega na przełożeniu skanu płaskich zdjęć w obraz trójwymiarowy. Jeśli potrzebne Ci jak najszybsze wykonanie rtg zęba w Poznaniu, skontaktuj się z nami!

Wskazania do wykonania zabiegu

Badanie CBCT wykonuje się najczęściej w trudnych przypadkach chirurgicznych, w implantologii, endodoncji, ortodoncji i ortognatyce. Diagnostyka 3D, pozwala zobrazować wewnętrzną anatomię jamy ustnej, która jest niemożliwa do uzyskania za pomocą innego badania radiologicznego. 

Dodatkowo, ma ogromne znaczenie w precyzyjnym planowaniu zabiegu i właściwym leczeniu. Za pomocą CBCT lekarz może ocenić także, możliwość wystąpienia potencjalnego ryzyka związanego z zastosowaniem przyjętego planu leczenia. Precyzyjność, jaką daje tomografia komputerowa pozwala przeprowadzić dokładną analizę przebiegu struktur nerwowych, naczyń krwionośnych, korzeni zębów oraz położenia zatok bocznych nosa, których umiejscowienie u każdego pacjenta jest inne. Klinika Materna Dental w Poznaniu to najlepszy wybór, jeśli interesuje Cię radiologia stomatologiczna. 

Zalety tomografii komputerowej

Do najważniejszych zalet stosowania metody 3D, jest niewątpliwie możliwość pozyskania obrazu tkanek miękkich i struktur kostnych na jednym zdjęciu. Przeprowadzenie badania jest zupełnie nieinwazyjne, a w dodatku umożliwia uniknięcia konieczności operacji zwiadowczych. Dodatkowo sprzyja dokonaniu precyzyjnych ocen zaawansowanych procesów patologicznych, jak np. nowotwory. Niejednokrotnie, dane pozyskane dzięki tomografii komputerowej, pozwalają na postawienie trafnej diagnozy oraz zastosowanie metod leczenia nawet w zaawansowanym stadium choroby. 

Tomografia komputerowa CBCT, to badanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne dla pacjenta. Dane, które można uzyskać podczas tej metody często ukazują więcej, niż można byłoby zobaczyć z kilku zdjęć radiologicznych. Jedno badanie CBCT zastępuje zdjęcia zębowe, panoramiczne, cefalometryczne, zgryzowe oraz stawu skroniowo- żuchwowego. Odpowiednia obróbka danych, pozyskanych za pomocą tomografii komputerowej, dostarcza lekarzowi więcej informacji, niż te wszystkie zdjęcia razem. 

Tomografia komputerowa CBCT, uznawana jest obecnie za najnowocześniejsze narzędzie do diagnostyki radiologicznej uzębienia. Pozwala uzyskać dokładną diagnozę, która jest niezbędna w skutecznym leczeniu stomatologicznym i ortodontycznym. 

CBCT – tomografia komputerowa - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Zdjęcia RTG zębowe

Zdjęcie RTG to nic innego jak badanie radiologiczne zębów. Przeprowadzane jest w celu uwidocznienia tkanki kostnej żuchwy i szczęki. Za pomocą zdjęcia RTG lekarz jest w stanie ocenić stan stawu skroniowo- żuchwowego oraz określić wygląd kości całej twarzoczaszki wraz z poszczególnymi zębami i otaczających je tkanki kostne. 

Zdjęcie RTG, czyli po prostu prześwietlenie zębów umożliwia w zupełnie bezbolesny sposób ocenić stan uzębienia pacjenta. Dodatkowo jest to zabieg całkowicie bezpieczny. 

Wskazania do przeprowadzenia RTG

RTG stosowane jest stosunkowo często we wszystkich gałęziach stomatologii. Głównym powodem jest to, że pozwala dokładnie sprawdzić, co dzieje się w jamie ustnej pacjenta od wewnątrz. Za pomocą RTG lekarz może sprawdzić, czy nie pojawia się np. próchnica, czy nie występują ciała obca, zmiany patologiczne przy korzeniach, czy w jamie ustnej nie zostały pozostawione korzenie, a nawet torbiele i zmiany nowotworowe. Białe plamy pojawiające się na prześwietleniu to najlepszy dowód na powstałą próchnicę. 

Dodatkowo zdjęcie RTG wykonuje się przed planowaną ekstrakcją zęba, leczeniem endodontycznym lub założeniem protezy. Wykonanie prześwietlenia wskazane jest także w przypadku urazów twarzoczaszki. 

Jakie są rodzaje RTG?

Wśród RTG wyróżnia się kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest zdjęcie pantomograficzne, którego zadaniem jest wskazanie ewentualnych zmian próchniczych, nadliczbowych zębów, zębów zatrzymanych tzw. ósemek, wszelkich zmian rozwojowych, a także podejrzenia wystąpienia nowotworów. Badanie pantomograficzne przeprowadzane jest w pozycji siedzącej. To maszyna obraca się wokół głowy pacjenta, rejestrując potrzebny obraz.

Zdjęcie RTG obejmuje także zdjęcie punktowe. Obejmuje tylko 4 zęby, dzięki czemu jest najbardziej szczegółowym. Wykonywane jest najczęściej przed leczeniem kanałowym, ale także w celu oceny wypełnień i implantów. Rentgen i RTG zęba wykonasz w naszej klinice w Poznaniu.

Cefalogram to również rodzaj prześwietlenia. Ten rodzaj zdjęcia wykonuje się przed leczeniem ortodontycznym. Cefalogram pozwala ocenić wadę zgryzu pacjenta i wprowadzić odpowiedni proces leczenia. Dodatkowo pozwala uzyskać obraz nie tylko samych zębów, ale również okolicznych tkanek miękkich twarzy i podniebienia twardego. 

Istotną kwestią, przed wykonaniem któregokolwiek z rodzajów RTG jest założenie specjalnego fartucha z gumy ołowianej. U dzieci stosuje się także osłony na szyję w celu ochrony tarczycy. Badanie może być przeprowadzone na siedząco bądź na leżąco, w zależności czy zlecono przeprowadzenie prześwietlenia wewnątrzustnie czy zewnątrzustnie. 

zdjęcia RTG zębowe - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Zdjęcia pantomograficzne

Zdjęcie pantomograficzne, w stomatologii nazywa się zdjęciem rentgenowskim twarzoczaszki lub RTG panoramicznym zębów. Ten rodzaj badania wykorzystywany jest w stomatologii, a także chirurgii szczękowo- twarzowej. Celem takiego badania jest uzyskanie dokładnego obrazu warstw twarzoczaszki, który przedstawia nie tylko zęby, ale również otaczające je tkanki i kości. Zdjęcie pantomograficzne, pozwala na precyzyjne zaplanowanie dalszych etapów leczenia i wczesne wykrycie chorób, wymagających zaawansowanego leczenia, np. nowotworów. 

Wskazania do wykonania RTG panoramicznego zębów

Stomatologia rozróżnia wiele wskazań do wykonania pantomogramu. Jednym z nich jest planowana ekstrakcja zęba. RTG pozwala określić dokładny kształt zęba oraz jego stosunek do zębów sąsiadujących. Lekarz zleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego, także w przypadku wystąpienia choroby zębów i przyzębia, np. w przypadku próchnicy, która często jest trudna do wykrycia za pomocą badania wewnątrzustnego przeprowadzonego w gabinecie. Badanie RTG pozwala odnaleźć ukryte źródło problemu.

Ponadto, wykonanie RTG zębów stosuje się w przypadku planowanego leczenia ortodontycznego. Pozwala na dokładne określenie wad zgryzu.

Zabieg implantacyjny również jest wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego. W tym przypadku celem takiego zdjęcia, jest ukazanie warunków anatomicznych, według których należy zaplanować leczenie, aby było skuteczne. Wniosek jest jeden – zawsze warto wykonać rtg zęba. Poznań dysponuje szerokim wybór placówek, w których można skorzystać z takiej usługi – wśród najlepszych znajduje się Materna Dental.

Przebieg badania

Wykonanie zdjęcia RTG nie jest jakimś szczególnym zabiegiem, dlatego nie wymaga specjalnych przygotowań. Do gabinetu możemy zgłosić się o dowolnej porze, a ogólny stan organizmu czy spożyte posiłki nie mają wpływu na wynik. Badanie pantomograficzne jest całkowicie bezbolesne i trwa kilka minut. Wokół głowy pacjenta obraca się specjalna aparatura, a zdjęcie pojawia się na ekranie monitora. Przez ten czas należy pozostać w całkowitym bezruchu.

Jedynym zaleceniem, do którego należy się zastosować przed badaniem, jest pozbycie się z ciała wszystkich metalowych elementów. Następnie nakładany jest specjalny ołowiany fartuch, którego zadaniem jest ochrona przed szkodliwym wpływem badania rentgenowskiego. 

Przeciwwskazania

Głównym i powszechnie znanym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zdjęcia pantomograficznego jest ciąża. Mimo, iż podczas badania wykorzystywana jest bezpieczna dawka promieniowania należy pamiętać, że może być ona szkodliwa dla płodu. W związku z tym kobiety w ciąży, powinny poinformować o swoim stanie, przed wykonaniem badania. 

zdjęcia pantomograficzne - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Materna DENTAL

nowoczesna klinika stomatologiczna