Jak powinno się postępować po zabiegach? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Co wolno, a czego nie wolno?
wskazania po zabiegach - strefa pacjenta - klinika stomatologiczna Poznań Materna Dental

Wybierając się na wizytę stomatologiczną warto wiedzieć, że leczenie zębów może być procesem długotrwałym, a co za tym idzie będzie wymagało kilku następnych wizyt. To samo tyczy się prowadzonych zabiegów, które nie kończą się wraz z wyjściem pacjenta z gabinetu. Rekonwalescencja dotyczy nie tylko osób po ciężkich operacjach, ale również tych, którzy korzystają z usług gabinetów dentystycznych. Im bardziej zaawansowany zabieg, tym dłuższy proces gojenia się.

Warto mieć świadomość takiego stanu rzeczy, ponieważ pacjenci bardzo często zapominają o tym, aby stosować się do zaleceń lekarza. Konsekwencją takiego postępowania są niestety komplikacje, które pojawiają się już nawet kilka godzin po przeprowadzonym zabiegu.

Poniżej prezentujemy, jak należy zachowywać się po wykonanym zabiegu:

1. Leczenie kanałowe – nazywane również leczeniem przewodowym, jest metodą dość inwazyjną. W związku z tym, ból zęba możemy odczuwać nawet kilka dni po wizycie. Spowodowane jest to ingerencją w głębokie warstwy zęba, aby zamknąć znajdujące się w kości bakterie beztlenowe. Skuteczną walką z bólem po leczeniu kanałowym, może być przyjmowanie antybiotyku lub laseroterapia. Stosowanie zimnych okładów powinno złagodzić dokuczliwe objawy. Należy być również pod stałą kontrolą lekarza.

2. Zabiegi chirurgiczne – w tym przypadku nie ma podziału na konkretne zabiegi. Po każdym z nich, należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów przez około półtorej godziny. Zdecydowanie należy unikać pokarmów twardych i gorących. Ponadto, powinniśmy unikać szczotkowania okolicy zęba, który został poddany zabiegowi. Nie wskazany jest również wysiłek fizyczny, a także należy unikać przegrzania miejsca zabiegu. Zdarza się, że lekarze decyduje się na przepisanie antybiotyku. Wszystko zależy od tego, jak bardzo inwazyjny był przeprowadzony zabieg. Na pozbycie się opuchlizny, pomogą chłodne kompresy oraz leki przeciwbólowe.

3. Zabiegi implantologiczne – tutaj ogromne znaczenie w całym procesie leczenia, mają pierwsze dwa tygodnie. Stosowanie się do zaleceń lekarza jest wręcz konieczne i nie powinniśmy stosować żadnych odstępstw. Niezwykle istotne jest to, aby przez pierwsze 7-10 dni okolica miejsca, w którym został wszczepiony implant, była płukana solą fizjologiczną po każdym posiłku. Ponadto, powinniśmy spożywać pokarmy chłodne o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Mogą pojawić się sińce lub krwiaki, które często są powikłaniem po zabiegu, jednak nie wymagają one dodatkowego leczenia. Okolica zabiegu powinna być schładzana okładami z lodu. Wysiłek fizyczny nie jest wskazany przez 24 godziny. Bardzo ważne są wizyty kontrolne po założeniu implantów, podczas których wykonywana będzie laseroterapia, nastąpi usunięcie szwów oraz ustalenie terminu na wykonanie koron na implantach.

4. Piaskowanie zębów – metoda mało inwazyjna, która mimo to, wymaga stosowania się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim przez co najmniej godzinę, należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i płynów. Biała dieta jest priorytetem w celu uzyskania trwałego efektu. Oznacza to, że przez 24h musimy unikać pokarmów, które mogą powodować przebarwienie zębów. Mowa tutaj np. o burakach lub jagodach, ale także o płynach takich jak kawa, czerwone wino czy słodkie napoje gazowane. Ponieważ zabieg piaskowania może wywołać nadwrażliwość zębów, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne pasty do zębów. Dokuczliwe objawy powinny ustąpić po upływie 3 dni od zabiegu. Należy stosować preparaty wspomagające gojenie, jeśli dojdzie do podrażnienia tkanek miękkich na języku czy dziąsłach. Lepiej unikać płukanek ziołowych, które mogą spowodować przebarwienia zębów.

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania lub coś nie jest do końca jasne, prosimy niezwłocznie się z nami skontaktować. Przyjazny zespół kliniki stomatologicznej Materna Dental z przyjemnością udzieli wyczerpujących odpowiedzi mailowo lub telefonicznie.