Zapobiegaj zamiast leczyć

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą profilaktyki i zapobiega powstawaniu chorób jamy ustnej takich jak próchnica czy paradontoza. Znaczenie ma zarówno higiena codzienna jak również okresowa przeprowadzana przez higienistkę lub lekarza. Chcąc zachować pełnię zdrowych zębów, powinieneś minimalnie raz na pół roku odbyć wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym.

Dlaczego warto?

  • Najlepszy sprzęt i narzędzia

Do zabiegów profilaktycznych wykorzystujemy sprzęt stomatologiczny najwyższej klasy. Dzięki temu nasza praca realizowana jest sprawnie i komfortowo.

  • Oczyszczone zęby z osadu i kamienia

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja to podstawowe zabiegi profilaktyczne, a ich efekt zobaczysz tuż po ich wykonaniu.

  • Jesteś pod stałą opieką specjalistów

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja wykonywane są przez doświadczony personel. Po zabiegu zobaczysz znaczną różnicę na powierzchni Twoich w miejscach występowania kamienia i bruzd.

  • Gwarancja najwyższej jakości

Zabiegi profilaktyczne przeprowadzane są natychmiastowo podczas jednej wizyty. Na wiele miesięcy pozbędziesz się szpecącego osadu i kamienia.

Skaling i piaskowanie

Estetyka uśmiechu jest niesamowicie ważna dla każdego pacjenta. Piękny uśmiech dodaje pewności siebie i zdecydowanie zwiększa komfort życia. Zdrowe zęby wymagają odpowiedniej pielęgnacji zarówno w domu, jak i za pomocą systematycznych wizyt kontrolnych. Jednym ze sposobów regularnego czyszczenia zębów jest skaling i piaskowanie.

Poprzez codzienny tryb życia jesteśmy narażeni na wiele czynników, które powodują powstawanie płytki nazębnej, przebarwień i osadów na naszych zębach. Nie wszystkie da się usunąć, nawet  dbając prawidłowo o higienę jamy ustnej. Pojawiająca się płytka nazębna ulega mineralizacji, co w efekcie tworzy kamień nazębny. Nieusunięty kamień sprzyja rozwojowi bakterii, a ponadto uciska dziąsła, co w konsekwencji prowadzi do powstania chorób przyzębia i samych zębów. Dodatkowo zdecydowanie zaburza estetykę uśmiechu, a także prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Wszelkie zanieczyszczenia i osady, znajdujące się na zębach są możliwe do usunięcia za pomocą zabiegów stomatologicznych. Skaling i piaskowanie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z problemem kamienia nazębnego. Ponadto bardzo dobrą praktykę stanowi również fluoryzacja zębów. Nasza klinika w Poznaniu jest perfekcyjnym miejscem na poddanie się piaskowaniu lub fluoryzacji.

Na czym polega skaling?

Skaling, to nic innego jak usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ręcznych lub mechanicznych skalerów stomatologicznych. Skalery ultradźwiękowe, wytwarzają drgania o wysokiej częstotliwości, które lekarz przenosi na powierzchnie zęba. Efektem tego procesu jest rozbicie i i odpadnięcie kamienia nazębnego. Za pomocą skalera lekarz usuwa nie tylko widoczny kamień, ale również ten znajdujący się pod powierzchnia dziąseł. 

Piaskowanie, co to takiego?

Piaskowanie to usuwanie wszelkiego rodzaju osadów, przebarwień i płytki nazębnej. Wykonywane jest za pomocą specjalnej piaskarki stomatologicznej, która skutecznie oczyszcza powierzchnię zębów. Wysokie ciśnienie znajdujące się w piaskarce, wytwarza aerozol wodnopowietrzny, który zawiera również piasek dentystyczny. Dzięki temu można usunąć osad, znajdujący się w trudno dostępnych miejscach.  Jeśli chodzi o dobre piaskowanie zębów, nasza klinika w Poznaniu słynie z ogólnopolskiej klasy specjalistów.  

Jak często wykonywać czyszczenie zębów?

Przyjmuje się, że czyszczenie zębów powinno przeprowadzać się dwa razy do roku. Wszystko jednak zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Może zdarzyć się tak, że pacjent już po trzech miesiącach będzie potrzebował usunięcia kamienia. W tym przypadku liczą się skłonności pacjenta do pojawiania się osadów czy też kamienia. 

Zabieg piaskowania i skalingu zazwyczaj wykonuje się podczas jednej wizyty stomatologicznej. Zaleca się, aby przez kolejne 3 dni stosować się do diety białej, czyli unikać produktów mających skłonności do barwienia zębów, np. buraki czy czerwone wino. Jeśli niezbędne stało się dla ciebie regularne piaskowanie lub skaling,  nasza klinika w Poznaniu zaoferuje Ci najwyższej jakości usługi. 

skaling - piaskowanie - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów jest jedną z metod profilaktyki, która służy przede wszystkim ochronie zębów. Stosowanie fluoru pozwala wzmocnić szkliwo i uodpornić zęby na działanie szkodliwych bakterii. Stosowanie tradycyjnych środków do higieny jamy ustnej może okazać się niewystarczające. Należy wówczas wykonać zabieg fluoryzacji zębów. 

Wskazania

Fluor, ze względu na swe właściwości, znajduje się we wszystkich środkach do higieny jamy ustnej. Kiedy ich stosowanie okazuje się niewystarczające należy przeprowadzić zabieg fluoryzacji zębów. Fluoryzacja, to aplikacja dodatkowych ilości fluoru w postaci żelu lub lakieru nakładanego na zęby.  Fluoryzację zębów wykonuje się aby:

  • zapobiegać występowaniu próchnicy,
  • wzmocnić szkliwo za pomocą reminalizacji,
  • zapobiegać próchnicy wtórej przy leczeniu ortodontycznym,
  • zapobiegać próchnicy wtórnej, która może pojawić się w przypadku wykonywania wypełnień i uzupełnień protetycznych,
  • wspomóc leczenie nadwrażliwości zębów
Na czym polega fluoryzacja zębów?

Zabieg fluoryzacji zębów może być przeprowadzany za pomocą kilku sposobów. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjentów. Lekarz może zlecić stosowanie past ze zwiększoną dawką fluoru lub zastosować specjalne żele lub lakiery, nakładane bezpośrednio na zęby. 

Lakier fluorowy zawiera bardzo wysokie stężenie fluoru. Jego aplikacja przeprowadzana jest bezpośrednio na wysuszoną powierzchnie zębową. Konsystencja lakieru i sposób jego aplikacji sprawia, że utrzymuje się na zębach przez kilka godzin. Lakier fluorowy może być stosowany kilka razy w roku.

Żel fluorowy posiada zdecydowanie gęstą konsystencję. Jego aplikacja odbywa się wraz z użyciem szyny do profilaktyki fluorowej, która jest idealnie dopasowana do kształtu zębów pacjenta. Szyna może być stosowana również w domu. Wystarczy założyć ją na 5 minut, aby żel wniknął w strukturę zęba. Fluoryzację za pomocą żelu można stosować codziennie przez kilka miesięcy. 

Zabieg fluoryzacji zębów często stosowany jest u pacjentów, którzy mieli wykonany uprzednio skaling i piaskowanie. Sprawia, że kamień i osad zbierają się na zębach zdecydowanie wolniej. Pamiętajmy, że fluoryzacja zębów wykonywana jest nie tylko ze względów estetycznych. Jako uzupełnienie pozostałych zabiegów oczyszczających, chroni przed namnażaniem się bakterii i wspomaga walkę z próchnicą. Fluoryzację zębów powinno wykonywać się raz w roku. Może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Potrzebna Ci fluoryzacja zębów? Nasza klinika w Poznaniu jest jednym z lepszych ośrodków dentystycznych w tej dziedzinie.

fluoryzacja zębów - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Lakowanie bruzd

Piękny i zdrowy uśmiech wymaga odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz systematycznych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Ponieważ nie każdemu z nas, udaje się zachować zdrowe zęby przez długi czas, należy wspomagać się skutecznymi metodami dostępnymi na rynku. Jedną z tych metod jest właśnie lakowanie bruzd, który jest zabiegiem typowo profilaktycznym. Głównym zadaniem lakowana jest ochrona zębów przed próchnicą. 

Na czym polega zabieg lakowania bruzd?

Lakowanie zębów przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Sam zabieg polega na pokrywaniu bruzd, które znajdują się na powierzchni zębów specjalnym lakiem. Metoda uniemożliwia odkładanie się płytki nazębnej w bruzdach, co automatycznie pozwala zadbać o dokładniejsze czyszczenie zębów. 

Zabezpieczenie zębów specjalnym lakiem pozwala uchronić przed rozwojem próchnicy, która jest najczęściej występującą chorobą i bardzo często prowadzi do utraty zębów. Lakowanie bruzd można wykonywać zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych. 

Kiedy należy wykonać zabieg lakowania bruzd?

Lakowanie bruzd należy rozpocząć jak najwcześniej. Ten zabieg sprawdza się przede wszystkim u dzieci, zaraz po pojawieniu się zębów stałych. Metoda lakowania pozwala wzmocnić zęby, które przy obecnym sposobie odżywiania się, są narażone na zaleganie płytki nazębnej. Każdy kolejno wyrżnięty ząb, powinien zostać poddany lakowaniu podczas rutynowej wizyty kontrolnej. 

Jak przebiega zabieg lakowania bruzd?

Zabieg lakowania bruzd jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym. W pierwszej kolejności lekarz oczyszcza powierzchnie zęba, do której zostanie przymocowany lak. Następnie na powierzchnię zęba nakładany jest wytrawiacz w postaci żelu. Pozwala on na silne i trwałe przyleganie materiału do uszczelniania bruzd do powierzchni zęba. W kolejnym etapie wytrawiacz zostaje usunięty za pomocą wody, a powierzchnia dokładnie osuszona. Na tak przygotowaną powierzchnię zęba nakładany jest lak, który musi zostać dokładnie rozprowadzony. Jego delikatna i płynna konsystencja pozwala na równomierne rozprowadzenie i dotarcie w najgłębsze nierówności. Ostatnim etapem jest związanie preparatu z zębem za pomocą naświetleń specjalną lampą. Po utwardzeniu wystarczy sprawdzić czy nałożona dodatkowa warstwa nie zaburza zgryzu. Żaden ząb nie może wystawać poza całą linię zębów. 

Lakowanie bruzd to zabieg, która trwa tylko kilka minut. Za to jego efektami możemy cieszyć się całe życie. Lakowanie to najlepszy sposób na skuteczne zabezpieczenie zębów przed próchnicą. 

lakowanie bruzd - klinika stomatologiczna poznań materna dental

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Zabieg profesjonalnej higienizacji powinno przeprowadzać się w gabinecie stomatologicznym 1 lub 2 razy w roku przy zdrowych dziąsłach, a w przypadku zmian zapalnych w przyzębiu nawet 3 do 6 razy w roku. W zależności od jakości higieny, diety i osobistych predyspozycji pacjenta lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna zaleci odpowiednią częstotliwość zabiegów.

Jak można zapobiegać paradontozie?

Największe znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Kontrolę nad płytką nazębną utrzymuje się przez szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznych, a także przez stosowanie zabiegów profilaktycznych podczas wizyt u lekarza stomatologa. Pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej zawierają środki przeciwbakteryjne, co sprawia, że hamują odkładanie się płytki nazębnej i zapobiegają zapaleniu dziąseł. Dobrze wpływa również używanie irygatora- strumień płynu pod ciśnieniem dobrze oczyszcza trudno dostępne miejsca oraz masuje dziąsła pobudzając ich lepsze ukrwienie. Znaczenie ma również taki tryb życia, który przyczynia się do wzmocnienia odporności organizmu, a więc odpowiednia dieta, ruch na świeżym powietrzu, niepalenie tytoniu i ograniczenie alkoholu.

Na czym polega pozytywne działanie fluoru?

Związki fluoru działają przeciwpróchnicowo poprzez wzmacnianie zewnętrznej warstwy zęba – szkliwa. Następuje wchodzenie jonów fluoru w reakcje z apatytami szkliwa (główny budulec szkliwa zębów). W efekcie powstają fluoroapatyty, są one bardziej odporne na działanie kwasów. Drugi mechanizm fluoru przeciwpróchnicowy, to hamowanie metabolizmu komórek bakterii znajdujących się w płytce nazębnej.

Jak leczy się próchnicę?

Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom. Leczenie próchnicy polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów (potocznie wypełnienie nazywane jest „plombą”). Najczęściej stosowane są do tego celu światłoutwardzalne materiały kompozytowe (materiał taki jest plastyczny, zaś po założeniu go do ubytku w zębie twardnieje pod wpływem świecenia specjalną lampą).

W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie (zapalenie miazgi- czytaj więcej w dziale Endodoncja). Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego.

Materna DENTAL

nowoczesna klinika stomatologiczna