Zdrowe dziąsła to podstawa

Dziąsła, kości i tkanki otaczające ząb są powodem dolegliwości wielu osób. Z pomocą przychodzi wówczas periodontologia zajmująca się diagnostyką i leczeniem przyzębia. Recesja dziąseł, zapalenie dziąseł i paradontoza nie są dla nas straszne. Dzięki skutecznym technikom leczenia zatrzymamy te choroby, a Ty zachowasz uśmiech na wiele lat.

Dlaczego warto?

  • Skutecznie wyleczysz swoje dziąsła 

Zdrowe dziąsła to podstawa zdrowych zębów. Dzięki najnowszym technologiom sprawnie znajdziemy przyczynę Twoich dolegliwości i zaplanujemy skuteczne leczenie, dzięki któremu wreszcie pozbędziesz się problemów z dziąsłami.

  • Całe leczenie bezpieczne i komfortowe

Podczas zabiegu będziesz czuł się spokojny i rozluźniony dzięki znieczuleniu, które dobierzemy pod kątem Twoich indywidualnych preferencji. Może to być na przykład nowoczesne, bezbolesne znieczulenie komputerowe.

  • Jesteś pod stałą opieką specjalistów

Nasze specjalizacje to nasze pasje i regularnie poszerzamy swoją wiedzę na specjalistycznych kursach i szkoleniach. Cały proces leczenia wykonujemy na najwyższym poziomie dokładając wszelkich starań, aby leczenie było skuteczne i możliwe najkrótsze.

  • Ciesz się zdrowym i pięknym uśmiechem

Gdy pozbędziesz się wszelkich dolegliwości związanych z dziąsłami będziesz mógł w pełni korzystać z piękna Twojego uśmiechu. Wykwalifikowani specjaliści z przyjemnością użyją swojej wiedzy i doświadczenia, aby uśmiech na nowo zagościł na Twojej twarzy.

Recesja dziąseł

Recesją dziąseł określa się obniżanie linii dziąseł, przy jednoczesnym odsłanianiu szyjek i korzeni zębów. Ubytkowi na linii dziąseł może towarzyszyć także ubytek tkanki kostnej i aparatu więzadłowego zęba. Proces ten może prowadzić do nadwrażliwości zębowej czy próchnicy, ale powoduje także widoczne defekt estetyczny. Interesuje Cię periodontologia? Skontaktuj się z naszym ośrodkiem w Poznaniu!

Przyczyny powstawania

Przyczyn powstawanie recesji może być kilka. Jedna z nich, niewątpliwie wiąże się z kształtem i budową dziąseł. Ponadto, nieprawidłowe położenie zębów w kości prowadzi często do tzw. dehiscencji kości, a w konsekwencji do recesji dziąseł. Należy wspomnieć również o czynnikach mechanicznych, na które często mamy bezpośredni wpływ. Chociażby nieprawidłowe szczotkowanie zębów może doprowadzić do tego, że w naszej jamie ustnej dojdzie do obniżenia linii dziąseł.

W większości przypadków recesja dotyczy pojedynczego zęba. Zdarza się jednak, że recesja dziąseł występuje obok siebie w większej ilości, co w konsekwencji prowadzi do nadwrażliwości zębów na bodźce termiczne i dotyk. W tym momencie niezbędne jest już stomatologiczne leczenie recesji dziąseł. Oferujemy je w naszej klinice w Poznaniu!

Sposoby leczenia

Podstawowym zadaniem, które musi zostać wykonane na samym początku leczenia jest pozbycie się kamienia i nalotów z zębów. Ponadto, należy zadbać o higienę jamy ustnej czyli prawidłowe szczotkowanie i wymiana szczoteczki. Jeśli mamy do czynienia z wadą zgryzu, należy zastosować leczenie ortodontyczne.  

Kolejnym etapem jest zastosowanie leczenia chirurgicznego. W tym przypadku wyróżnia się kilka rodzajów zabiegów:

  • przeszczep tkanki pobranej z innej części jamy ustnej, np. z podniebienia,
  • przesunięcie płata błony śluzowej z okolicy recesji,
  • metoda sterowanej regeneracji, czyli za pomocą sztucznych resorbowalnych lub nieresorbowalnych błon. 

Zastosowanie którejkolwiek z metod leży jedynie w gestii lekarza, który na podstawie odpowiedniego wywiadu i badań wyznaczy tę najwłaściwszą dla pacjenta. Całkowite wyleczenie recesji uzależnione jest od stopnia jej zaawansowania. W przypadku kiedy mamy do czynienia z początkową fazą to istnieje szansa na skuteczne jej zatrzymanie. W innych sytuacja może nastąpić tylko częściowe pokrycie recesji. Niestety, w najbardziej zaawansowanym stadium, kiedy recesja obejmuje już dziąsło i kość najlepszym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba. 

Najlepszą metodą na zabezpieczenie swoich dziąseł przed recesją, jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Częsta zmiana szczoteczki, odpowiedni sposób czyszczenia zębów, podjęcie leczenia ortodontycznego oraz systematyczne wizyty u stomatologa zdecydowanie utrudnią rozwój i postępowanie recesji. Niekiedy konieczne okazuje się specjalistyczne leczenie zapalenia dziąseł. W Poznaniu wykonasz je w naszej klinice pod okiem doświadczonych lekarzy.

recesja dziąseł - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł występuje najczęściej w wyniku płytki nazębnej, która powstaje na skutek nieprawidłowej jamy ustnej. Zapalenie może wystąpić również w przypadku, gdy oddychamy przez usta lub mamy obniżoną produkcję śliny. Często zapalenie dziąseł występuje także u kobiet w ciąży. Periondotologia zna jednak skuteczne metody na walkę z powstałym stanem zapalnym.

Przyczyny

Przyczyn zapalenia dziąseł, tak samo jak w przypadku innych chorób jamy ustnej jest wiele. Pierwszą i podstawową jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej lub trudności w prawidłowym oczyszczaniu, które mogą być spowodowane np. leczeniem ortodontycznym. Zapalenie dziąseł może powstawać także na skutek nawykowego oddychania przez usta i zmniejszoną produkcję śliny. Do czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby zalicza się również stres, zgrzytanie zębami, źle dopasowane protezy zębowe, mechaniczne uszkodzenia zębów, alergie, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, środki antykoncepcyjne, niedobór witamin z grupy B i C, niewydolność wątroby, a także choroby nowotworowe. Czasami nie da się uniknąć niezbyt komfortowej sytuacji, jaką jest leczenie paradontozy. Nasza klinika w Poznaniu  oferuje w tej dziedzinie najwyższej klasy zabiegi mające na celu trwałe wyeliminowanie dolegliwości.

Objawy zapalenia dziąseł

Pierwszym i najważniejszym objawem, który mówi o tym, że doszło do zapalenia dziąsła jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania. Oprócz tego pojawia się także zaczerwienienie, obrzęk i ból, który towarzyszy także podczas jedzenia. To co istotne, że nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapaleń przyzębia przebiegających z utratą kości otaczającej zęby.

Leczenie zapalenia dziąseł

Wizyty kontrolne u stomatologa to podstawa, niezależnie czy zmagamy się z jakąś chorobą, czy nie.  W przypadku zapalenia należy robić to przynajmniej raz w roku, aby wyeliminować złogi nazębne i kamień nazębny, czyli tzw. skaling. Podczas takiej wizyty lekarz ma możliwość zniwelowania przyczyn, które mogą doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. Być może konieczne będzie zastosowanie leczenia ortodontycznego. Jeśli problem dotyczy przerostowych zapaleń dziąseł to być może konieczne będzie zastosowanie metod chirurgicznych, które pomogą skorygować kształt i przebieg girlandy dziąsłowej. Ponadto, może pojawić się także antybiotykoterapia.

Aby uniknąć wystąpienia zapalenia, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa. Dokładne szczotkowanie, stosowanie nici dentystycznych, regularna wymiana szczoteczki, a nawet płukanki z szałwii lub rumianku mają ogromny wpływ na to, co dzieje się w naszej jamie ustnej. 

zapalenie dziąseł - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Paradontoza – zapalenie przyzębia

Paradontoza zalicza się do jednych ze schorzeń przyzębia. Najczęściej jej objawy można zauważyć poprzez krwawienie z dziąseł i rozchwianie zębów. Konsekwencją paradontozy może być niestety utrata zębów, zatem racjonalnym rozwiązaniem w takim przypadku jest zaplanowanie leczenia stomatologicznego. 

Paradontoza zajmuje drugie miejsce, zaraz po próchnicy, na liście schorzeń jamy ustnej. Dotyczy zarówno przyzębia, struktur otaczających oraz utrzymujących nasze zęby. Początkowa faza paradontozy jest niezauważalna. Dopiero jej rozwój staje się coraz bardziej dotkliwy. 

paradontoza - zapalenie przyzębia - klinika stomatologiczna poznań materna dental
Przyczyny paradontozy

Zapalenie przyzębia występuje najczęściej u osób po 40. roku życia, a wśród osób obarczonych tą chorobą dominują mężczyźni. Obejmuje nie tylko samo zapalenie dziąseł, ale także wewnętrznych struktur, które odpowiadają za utrzymanie zęba w zębodole. Do głównych przyczyn powstawania paradontozy zalicza się nieprawidłowe szczotkowanie i zła higiena jamy ustnej. Zalegająca na zębach płytka bakteryjna, gromadząca się wokół szyjki zęba i przestrzeni międzyzębowych,  skutkuje pojawiającym się zapaleniem, czyli paradontozą. Nieprawidłowy skład śliny, osłabiony układ odpornościowy i uwarunkowania genetyczne, to kolejne czynniki, które mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na wystąpienia zapalenia. 

Objawy paradontozy

Jednymi z pierwszych objawów wystąpienia paradontozy jest niewielki ból, nabrzmienie i krwawienie z dziąseł. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej, przemieszczają się do przestrzeni międzyzębowych i głębiej, co prowadzi do powstania procesów gnilnych, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. W następstwie tego dochodzi do odsłonięcia kieszonek i korzeni zębów. Osłabienie połączenia między zębem, a tkankami otaczającymi prowadzi do tego, że zęby zaczynają się chwiać i wypadać. Do objawów paradontozy zalicza się także wysunięcie zębów, nadwrażliwość, obrzęk, a w skrajnych przypadkach nawet pojawiająca się ropna wydzielina.

Leczenie paradontozy

Zazwyczaj początkowe objawy paradontozy są przez nas lekceważone, a dopiero gdy pojawi się silne zapalenie dziąseł to kontaktujemy się z lekarzem. W związku z tym na początku należy dokonać oceny stopnia zaawansowania paradontozy. W zależności od wyniku stosuje się różne metody leczenia. Leczenie początkowej fazy nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ dotyczy dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Jeśli osad nazębny jest widoczny, to lekarz dokonuje jego dokładnego usunięcia, a następnie stosowana jest antybiotykoterapia. W przypadku zaawansowanego stopnia paradontozy konieczne jest wdrożenie leczenia za pomocą zabiegów chirurgicznych, które pozwolą na regenerację tkanek przyzębia. 

leczenie paradontozy - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Materna DENTAL

nowoczesna klinika stomatologiczna