Pełny zakres zabiegów chirurgii stomatologicznej

Kiedy leczenie zachowawcze i endodontyczne nie wystarczają znajdujemy rozwiązania w zabiegach z zakresu nowoczesnej chirurgii stomatologicznej. Diagnostyka cyfrowa pozwala nam na prawidłowe planowanie leczenia, a dzięki innowacyjnemu znieczuleniu komputerowemu lub sedacji wziewnej zabiegi realizujemy szybko i bezboleśnie.

Dlaczego warto zdecydować się na zabiegi chirurgii stomatologicznej?

  • Zapewnisz sobie kompleksową opiekę

Pozbędziesz się problemu szybko i skutecznie. Przed zabiegiem wykonamy pełną diagnostykę wraz ze specjalistycznym, bezpiecznym, cyfrowym badaniem RTG o bardzo niskiej dawce promieniowania. To daje Ci pewność, że z chirurgiczną precyzją dobierzemy optymalną metodę leczenia jamy ustnej. Wszystkie niezbędne badania przeprowadzimy na miejscu, dzięki czemu zaoszczędzisz swój cenny czas.

  • Każda wizyta będzie komfortowa i przyjemna

Czekamy na Ciebie w nowoczesnych i klimatyzowanych gabinetach. Wygodne unity (fotele) sprawią, że przez cały zabieg będziesz czuć się komfortowo. W zależności od Twoich preferencji znieczulimy Cię miejscowo poprzez nowoczesne, bezbolesne znieczulenie komputerowe lub zaproponujemy sedację wziewną gazem rozweselającym.

  • Tuż po leczeniu będziesz cieszyć się pełnią życia

Wykorzystujemy nowoczesne metody i narzędzia, które ograniczają ingerencję w tkanki i sprawiają, że regeneracja po zabiegu zostaje skrócona do minimum. Poddając się nawet najbardziej skomplikowanemu leczeniu z zakresu chirurgii szczękowo twarzowej w klinice Materna Dental, bardzo szybko zapomnisz o bólu i wreszcie będziesz mógł żyć pełnią życia.

  • Znajdziesz się pod opieką zespołu specjalistów

Zabiegi chirurgiczne wykonuje głównie doktor Tomasz Materna. Jego wiedza i doświadczenie hartowały się podczas wielu lat praktyki oraz licznych szkoleń w kraju i za granicą. Podczas każdego zabiegu lekarzowi towarzyszy wykwalifikowana asystentka, co znacznie usprawnia przebieg leczenia i poprawia komfort pacjenta.

Usuwanie zębów

Ekstrakcja zębów, zwana potocznie usuwaniem bądź wyrywaniem, mimo ogromnego rozwoju stomatologii, bywa często koniecznością. Jak sama nazwa wskazuje, polega na usunięciu zęba z jamy ustnej. Do wykonania tego zabiegu stosuje się najczęściej znieczulenie miejscowe. Komfort, jaki daje zastosowanie znieczulenia, pozwala na przeprowadzenie całego procesu szybko, sprawnie i co najważniejsze bezboleśnie. Dodatkowo pozwala pacjentowi uniknąć niepotrzebnego stresu, a lekarzowi na spokojne i bezpieczne przeprowadzenie ekstrakcji. 

Wskazania do zabiegu

Usunięcie zęba, powinno nastąpić po przeprowadzeniu przez lekarza dokładnego wywiadu. Pamiętajmy, że ekstrakcja jest procesem nieodwracalnym, więc usunięcie zęba musi wiązać się z podjęciem prawidłowej decyzji. Na podstawie zdjęcia RTG jamy ustnej, chirurg jest w stanie ocenić, czy stan zęba wymaga całkowitego wyrwania, czy może jest szansa na jego wyleczenie i odbudowę. 

Wskazania do ekstrakcji, mogą wynikać z pojawiających się chorób tkanek twardych zębów, których obecny stan całkowicie wyklucza je z możliwości leczenia zachowawczego lub protetycznego. Proces usuwania, dotyczy także tych zębów, które nie nadają się do leczenia endodontycznego. 

Istnieją również przypadki, kiedy to usunięcie zęba jest konieczne w celu zastosowania dalszego leczenia. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej w leczeniu ortodontycznym, kiedy to lekarz ortodonta, po przeprowadzeniu dokładnych badań stwierdza, że możliwość uzyskania satysfakcjonujących efektów zarówno pod względem estetycznym, jak i zdrowotnym może nastąpić dopiero po usunięciu jednego lub kilku zębów. 

Do ekstrakcji kwalifikują się także te zęby, które zostały uszkodzone w następstwie wypadku lub z powodu jakiegoś urazu mechanicznego. Nie wszystkie zęby złamane należy usunąć. Wyrywanie zębów następuje wtedy, gdy stopień ich zniszczenia jest zbyt duży lub mogą utrudniać proces gojenia się pozostałych fragmentów w jamie ustnej. Szukasz miejsca, w którym możesz liczyć na bezbolesne usuwanie zębów? Skontaktuj się z naszą kliniką w Poznaniu!

Przebieg zabiegu ekstrakcji zęba

Zabieg ekstrakcji następuje po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Po podaniu znieczulenia, lekarz za pomocą odpowiednich narzędzi, rozpoczyna zerwanie więzadeł, które otaczają dany ząb. Po nałożeniu kleszczy następuje zwichnięcie zęba, za pomocą ruchów ekstrakcyjnych wynikających z ich naturalnego położenia. Po przeprowadzeniu tych czynności następuje usunięcie zęba z zębodołu. Na koniec zabiegu, lekarz wykonuje wyczyszczenie powstałej rany, czyli tzw. wyłyżeczkowanie, a następnie zakłada opatrunek w postaci jałowego gazika, który należy uciskać przez około 20 minut. 

Bardziej skomplikowane jest chirurgiczne usuwanie zębów, które dotyczy przede wszystkim zębów mądrości, zwanych potoczenia ósemkami. W tym przypadku proces jest nieco dłuższy i wymaga wykonania odpowiednich nacięć, na które następnie muszą zostać założone szwy.

Każdy zabieg ekstrakcji, a zwłaszcza zębów zatrzymanych wymaga stosowania się do zaleceń lekarskich. Pamiętaj, że powinien je przeprowadzać jedynie wykwalifikowany dentysta chirurg. Przetestuj możliwości naszego personelu i odwiedź nasz gabinet stomatologiczny! 

usuwanie zębów - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Odbudowa kości

Odbudowę kości wykonuje się w przypadku, kiedy w wyniku utraty zębów doszło do zaniku tkanki kostnej szczęk. Dzięki opracowaniu odpowiednich algorytmów implantologicznych, możliwe jest odbudowanie kości jamy ustnej w ilości niezbędnej do wszczepienia implantu.

Sterowana regeneracja kości

Zabieg ten polega na umieszczeniu naturalnej kości pacjenta w miejscu, gdzie doszło do zaniku tkanki kostnej. Materiał to uzupełnienia może zostać pobrany z innego miejsca u pacjenta lub z materiału zastępczego kości, który następnie pokrywany jest specjalną błoną zaporową. Zastosowanie tej błony pozwala ochronić regenerowany obszar przed wrastaniem tkanek miękkich. Po kilku miesiącach, na skutek odpowiedniej regeneracji, zastosowany materiał ulega przebudowie na całkowicie pełnowartościową tkankę kostną pacjenta. Tak przygotowana kość może stanowić podstawę do wprowadzenia implantu, w celu uzupełnienia występującego ubytku zębowego. 

Sterowna regeneracja kości, polega na wprowadzeniu kości własnej lub materiału zastępczego, który będzie stanowił funkcje matrycy, czy także filaru dla regeneracji tkanki właściwej. 

Posiadanie odpowiedniej ilości własnej kości do pobrania stanowi 'złoty standard’ w zakresie implantologii. Zdarza się jednak, że u pacjenta występuje jej zbyt mała ilość. Wówczas do jej odbudowy używa się biomateriałów, które stanowią syntetyczny substytut kostny. Ich zastosowanie pozwala na poszerzenie brakującej kości jamy ustnej w celu uzupełniania ubytku. Po całkowitym wygojeniu można przystępować do odbudowy brakującego uzębienia. 

Odbudowa kości stosowana jest najczęściej w przypadku:

  • odbudowy wyrostka zębodołowego do implantacji,
  • podnoszenia dna zatoki szczękowej,
  • odbudowy kości wokół implantu, który został umieszczony w miejscu po ekstrakcji zęba,
  • wypełnianiu ubytków kostnych, np. po ekstrakcjach,
  • naprawy ubytków kostnych, które wynikają z istniejącej paradontozy

Odbudowa kości, stosowana jest u pacjentów, u których doszło do jej całkowitego zaniku, np. po ekstrakcji zęba. Chirurgia stomatologiczna wraz z implantologią rozwinęły się do tego stopnia, że wykonanie pięknego i zdrowego uśmiechu możliwe jest w zasadzie w każdym przypadku. Wszystko zaleczy od uwarunkowań pacjenta, stanu jamy ustnej i estetycznych preferencji.

Potrzebny Ci wysokiej klasy chirurg stomatolog? W Poznaniu znajduje się specjalistyczny ośrodek Materna Dental. Nasza klinika oferuje szeroką gamę zabiegów stomatologicznych, zgodnych z wymaganiami pacjentów. Zespół doświadczonych lekarzy zadba o to, aby każdy przeprowadzony zabieg odbył się w oparciu o najwyższe standardy i z użyciem profesjonalnych materiałów.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Resekcja wierzchołka korzenia, stosowana jest najczęściej w przypadku leczenia kanałowego zębów. Polega na usunięciu fragmentu korzenia, który posiada nieoczyszczoną i niewypełnioną część kanału. Leczenie kanałowe, obarczone jest występowaniem powikłań wczesnych, których konsekwencją musi być przeprowadzenie właśnie resekcji wierzchołka korzenia. 

Zastosowanie metody resekcji, pozwala na usunięcie przyczyn dolegliwości przy jednoczesnym zachowaniu własnego zęba pacjenta. To rozwiązanie pozwala uniknąć konieczności ekstrakcji zęba lub zdecydowanie odracza go w czasie. Chirurgia stomatologiczna w naszym ośrodku w Poznaniu stoi na najwyższym poziomie.

Wskazania do zabiegu resekcji

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu resekcji są zęby, które posiadają duże zmiany około wierzchołkowe, a także te, które obumarły nie dając żadnych konsekwencji bólowych, a wokół których rozwinął się stan zapalny. Resekcja wierzchołka korzenia zazwyczaj poprzedzona jest leczeniem kanałowym. Może być stosowana także w przypadku zębów, na których zostało wykonane uzupełnienie protetyczne, a mimo to wokół wierzchołka nadal pozostała zmiana zapalna, której leczenie jest niemożliwe w żaden inny sposób. 

Przebieg zabiegu

Cały zabieg przeprowadzany jest znieczuleniu miejscowym w obrębie jamy ustnej. Lekarz nacina śluzówkę, znajdująca się w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Następnie przechodzi do wycięcia okienka kostnego i odcięciu wierzchołka korzenia zęba. Konsekwencją takiego zabiegu jest całkowite pozbycie się zmian zapalnych, występujących wokół wierzchołka. Usunięcie brakującego elementu należy uzupełnić materiałem kościozastępczym.

Przeciwwskazania

Jak w każdym zabiegu stomatologicznym, tak samo w przypadku resekcji wierzchołka korzenia mogą wystąpić przeciwwskazania związane ze stanem zapalnym, które uniemożliwią jego wykonanie. Zabieg nie może być wykonany w przypadku, gdy:

  • występuje zamiana zapalna przekraczająca 1/3 przywierzchołkowej części korzenia,
  • doszło do pojawienia się paradontozy,
  • nastąpiło złamanie podłużne zęba,
  • występują zmiany zapalne w obrębie ozębnej,
  • dotyczy zębów mlecznych
Rekonwalescencja po zabiegu resekcji

Czas rekonwalescencji po zabiegu trwa od kilku dni do ponad tygodnia. Przez 24 godziny może występować delikatne krwawienie, które jest zjawiskiem naturalnym. Pacjent nie musi stosować dodatkowych zabiegów chyba, że lekarz zaleci inaczej. Zdarza się, że pacjentowi zostanie przepisany antybiotyk. Przez kilka dni, może występować opuchlizna połączona z delikatnym bólem. Pojawiający się siniak w okolicy operowanej, wchłania się samoistnie po kilku dniach. Obowiązkiem pacjenta jest zgłoszenie się na wizytę po upływie 7 dni od dnia przeprowadzenia zabiegu. 

resekcja wierzchołka korzenia zęba - klinika stomatologiczna poznań materna dental

Materna DENTAL

nowoczesna klinika stomatologiczna