Bonding i flow injection  o metody odpowiednie dla pacjentów, którzy mają zdrowy uśmiech, lecz jest on dla nich estetycznie satysfakcjonujący.

Bonding u dentysty

Bonding polega na uzupełnieniu ukruszonych fragmentów, pęknięć, wyszczerbień i przebarwień na zębach przy użyciu żywic kompozytowych. Bonding pozwala m.in. na zabezpieczenie ukruszonego zęba poprzez korektę jego kształtu przez odbudowę kompozytem.

Przy okazji konturowania zębów, bonding umożliwia wyrównywanie kolorytu zębów.

Jest to zabieg mało inwazyjny, bezbolesny, a co najważniejsze nie wymaga szlifowania zębów. Bonding pozwala na poprawę estetyki, a efekty widoczne są natychmiast po zabiegu.

Etapy bondingu:

 1. Oczyszczenie powierzchni zębów.
 2. Wytrawienie szkliwa kwasem ortofosforowym, który zwiększa przyczepność wypełnień stomatologicznych.
 3. Nałożenie żywicy kompozytowej.
 4. Naniesienie kompozytu i modelowanie kształtu.
 5. Utwardzenie kompozytu lampą polimeryzacyjną.
 6. Polerowanie powierzchni.

Kiedy bonding?

Bonding jest zalecany w przypadku, gdy problem dotyczy niewielkich wyszczerbień lub zniekształceń pojedynczych zębów. Jeśli pacjent chce poprawić więcej punktów bądź cały łuk polecana jest metoda flow injection.

Do przeciwwskazań bondingu i flow injection należą zmiany próchnicowe oraz choroby przyzębia.

bonding-lewej-dwojki

Bonding lewej dwójki

bonding-dwojek

Bonding dwójek

Metoda flow-injection

Jednym z nieinwazyjnych sposobów na poprawę estetyki uśmiechu są estetyczne licówki flow injection. Metoda ta pozwala na bardzo precyzyjną i przewidywalną rekonstrukcję powierzchni zębów, a także zmianę kształtu i koloru przez połączenie zewnętrznej warstwy zęba z płynnym kompozytem. Pozwala m.in. naprawić wyszczerbienie zęba, zamaskować widoczne pęknięcia, zamknąć niewielką diastemę, a przede wszystkim wybielić zęby przez zastosowanie jaśniejszego kompozytu. Zaletą tej metody jest przewidywalność oraz brak konieczności szlifowania.

W klinice Materna Dental podejmujemy się cyfrowego projektowania uśmiechu, gdzie pacjent ma możliwość współuczestniczenia w procesie projektowania kształtu i docelowego koloru zębów. Projekt wiąże się z wykonaniem skanów wewnatrzustnych, następnie modelu pod ostateczny wygląd zębów, a dalej przezroczystej szyny silikonowej przez którą stomatolog wpuszcza materiał kompozytowy uzyskując zaprojektowany wcześniej efekt. Po utwardzeniu kompozytu lampą polimeryzacyjną, dentysta poleruje zęby uzyskując ostateczny rezultat. Co więcej, korygowanie i odświeżenie efektu pracy jest możliwe w każdej chwili po jej wykonaniu.

Z czasem materiał kompozytowy może zacząć się ścierać lub przebarwiać, lecz technika flow injection jest zdecydowanie tańsza i mniej inwazyjna w porównaniu z odbudowami protetycznymi takimi jak korony czy licówki. Już w ciągu dwóch wizyt jesteśmy w stanie przejść pełną metamorfozę uśmiechu bez szlifowania zębów, a wykonana wcześniej szyna może zostać wykorzystana w przyszłości do ewentualnej poprawy lub odświeżenia efektu.

Kolejną, niewątpliwie ogromną zaletą flow injection jest brak konieczności stosowania białej diety.

Flow injection w etapach:

 1. Konsultacja z pacjentem – dokładny wywiad, poznanie oczekiwań, zebranie dokumentacji fotograficznej pacjenta i wykonanie skanu wewnątrzustnego.
 2. Cyfrowe projektowanie nowego uśmiechu.
projekt-usmiechu-w-programie-smile-cloud

Projekt uśmiechu w programie Smile Cloud

 1. Akceptacja wizualizacji przez pacjenta.
 2. Wydruk modeli 3D przyszłych zębów pacjenta.
 3. Wykonanie szyn do flow injection.
szyna-do-flow-injection

Szyna do flow injection

 1. Nakładanie kompozytu przez szynę. Zabieg wykonywany jest kolejno co drugi ząb
nakladanie-kompozytu-przez-szyne

Nakładanie kompozytu przez szynę

 1. Naświetlanie kompozytu lampą.
naswietlanie-kompozytu-lampa

Naświetlanie kompozytu lampą

 1. Wygładzanie i polerowanie zębów.
wygladzanie-i-polerowanie-zebow

Wygładzanie i polerowanie zębów

Zdjęcia pacjentów przed i po flow injection.

flow-injection-przed-i-po-1

Flow injection przed i po

flow-injection-przed-i-po-2

Flow injection przed i po

Gdzie najlepiej bonding i flow injection w Poznaniu?

Zapraszamy do Kliniki Materna Dental w Poznaniu przy ul. Kościerzyńskiej 30.

W metodzie flow injection specjalizują się lekarze stomatolodzy: Aleksandra Kowalczyk, Angelika Sulik, Hajar Tourab, Anna Smolińska, Katarzyna Zaborowicz oraz Daria Omelańczuk.