Próchnica to bakteryjna, zakaźna choroba zębów, która dotyka całego społeczeństwa. Cierpią na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Nieleczona może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, nerek czy zapalenie stawów i zatok. Dowiedz się, czym jest i jak należy ją leczyć.
Czym jest próchnica?
Próchnica to choroba powszechna atakująca najpierw tkanki twarde, a następnie tkanki miękkie zębów. W początkowej fazie jest praktycznie niewidoczna i niewyczuwalna. W późniejszym etapie na powierzchni zębów pojawiaja kredowobiale plamy próchnicowe. Łatwo je zauważyć, gdyż ich matowa powierzchnia wyraźnie różni się od błyszczącego szkliwa zębów. w najbardziej zaawansowanym etapie choroby brązowo-czarne ubytki w szkliwie są wyraźnie widoczne.
Przyczyny próchnicy
Główną przyczyną próchnicy zębów jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Dochodzi wówczas do powstawania płytki nazębnej, na której szybko rozwijają się bakterie – zwłaszcza z grupy paciorkowców. Przetwarzają one cukry w kwasy organiczne i doprowadzają do demineralizacji oraz odwapnienia szkliwa, co z kolei prowadzi do powstawania ubytków, a tym samym do próchnicy.
Wystarczy nieco ponad pół godziny aby kwasy obniżyły pH w jamie ustnej do wartości, która spowoduje rozpoczęcie procesu niszczenia szkliwa. Dlatego też tak ważne jest, aby natychmiast po posiłku dokładnie wyszczotkować zęby.
Warto zaznaczyć, że choroba ta najczęściej występuje u osób spożywających duza ilosc węglowodanów i często podjadają między głównymi posiłkami. Bakterie powstają bowiem właśnie w środowisku bogatym w cukier. Które cukry są najgroźniejsze? Z pewnością te rafinowane, dodawane do produktów spożywczych, głównie glukoza, sacharoza i fruktoza.
Sposoby leczenia próchnicy
W przypadku początkowego stadium próchnicy wystarcza zazwyczaj oczyszczenie zęba przez dentystę i założenie wypełnienia. Jednakże, gdy choroba ta rozwinie się, konieczne jest podjęcie leczenia endodontycznego, które w nowoczesnych gabinetach przeprowadzane jest w trakcie jednej wizyty i jest praktycznie bezbolesne. Niestety w bardzo zaawansowanych przypadkach, usunięcie chorego zęba może okazać się jedynym rozwiązaniem.
Jak zapobiegać próchnicy zębów?
Do najlepszych sposobów zapobiegania próchnicy należą:
- odpowiednia higiena jamy ustnej – używaj past i płynów do płukania ust, które zawierają fluorek. Poza tym dokładnie szczotkuj zęby po każdym posiłku oraz czyśc przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznych
- zdrowa dieta, z ograniczeniem pokarmów bogatych w cukry oraz omijanie przekąsek między posiłkami.
- Picie wody również może Ci pomóc. Jeśli organizm jest odpowiednio nawodniony, wydziela więcej śliny, co korzystnie wpływa na szkliwo i oczyszcza jamę ustną.
- Regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz regularne czyszczenie kamienia nazębnego przez higienistkę