Korona jest stałym uzupełnieniem protetycznym, która odtwarza ubytek korony klinicznej zęba zniszczony w wyniku urazu, defektu szkliwa lub choroby próchnicowej. Coraz częściej korony protetyczne stosuje się w celu poprawy estetyki uśmiechu (zęby żółte, martwe, przebarwione), a nie tylko wzmocnienia zębów po leczeniu kanałowym (zabezpieczenia przed złamaniem korzenia). Pęknięcia szkliwa, duże zmiany próchnicowe oraz złamania korony zęba to tylko niektóre z powodów dlaczego warto rozważyć korony jako zabezpieczenia protetyczne swoich zębów.

Film przedstawiający korony cyfrowe LAVA.

W przypadku braku zęba i obecności sąsiednich możliwe jest uzupełnienie luki mostem protetycznym. Opracowuje się sąsiednie zęby jako filary, które będą stanowić podporę dla uzupełnienia protetycznego.

Film przedstawiający most cyfrowy LAVA.

Korony i mosty protetyczne mogą być wykonane z wielu materiałów.

Klinika Materna Dental w Poznaniu oferuje uzupełnienia protetyczne:

LAVA

Autorskie korony i mosty cyfrowe Lava dr Tomasza Materny

Wykonane przez techników ręcznie, wykończone indywidualnie pod zamówienie pacjenta, spełniające wszelkie oczekiwania co do rzeźbień, przezierności, transparencji oraz naturalności wykonania.

usmiech-lava-model-klinika-stomatologiczna-poznan-materna-dental

Korony cyfrowe LAVA na modelu.

Film przedstawiający korony cyfrowe LAVA.

usmiech-lava-klinika-stomatologiczna-poznan-materna-dental

Korony cyfrowe LAVA po osadzeniu.

Cerkon Premium

Wykonane techniką pełnego licowania cerkonu. Technicy frezują podbudowę z cerkonu, a następnie nakładają na całą strukturę podbudowy warstwy porcelany o indywidualnej kolorystyce i przezierności.

korona-cerkon-premium-klinika-stomatologiczna-poznan-materna-dental

Zdjęcie przedstawiające Cerkon Premium na modelu.

Film przedstawiający Cerkon Premium po osadzeniu.

Cerkon pełen kontur

Technika pełnokonturowego cerkonu uwzględnia wykonywanie koron i mostów w technologii CAD/CAM, które w pełnym konturze frezowane są z bloczków cerkonu.

Film przedstawiający Cerkon pełen kontur na modelu.

usmiech-cerkon-klinika-stomatologiczna-poznan-materna-dental

Zdjęcie przedstawiające Cerkon pełen kontur po osadzeniu.

Film przedstawiający Cerkon pełen kontur po osadzeniu.

Metal – porcelana

Korony i mosty porcelanowe na podbudowie metalowej.

met-porc-klinika-stomatologiczna-poznan-materna-dental

Korony i mosty metal porcelana na modelu.

Film przedstawiający most protetyczny metal porcelana.

Wybór materiału uzależniony jest przede wszystkim od warunków w jamie ustnej i szczegółowo ustalany na wizycie konsultacyjnej u protetyka. Drugorzędową rolę odgrywają finanse. Koszty zostaną przedstawione w możliwych wariantach planów leczenia. Ceny za punkt dostępne są w cenniku Kliniki Materna Dental. Po zaakceptowaniu wybranego planu leczenia umawiana jest wizyta na szlif, na której odbywa się opracowanie zębów pod korony i mosty.

Jak przygotować się do szlifu?

Przede wszystkim nie panikować. Zabieg odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza i personelu medycznego. Najlepiej podejść do wizyty ze spokojem i pełnym zaufaniem do lekarza. Należy niezwłocznie poinformować lekarza o wszelkich obawach zwłaszcza jeśli pacjent ma dentofobię.

Warto zjeść posiłek przed wizytą zanim wyruszy się z domu. Można zabrać ze sobą nutridrink lub jogurt pitny i posilić się w przerwie. Warto się wygodnie ubrać, można zabrać ze sobą słuchawki i włączyć ulubioną muzykę podczas wizyty. Jeśli wsparcie rodziny działa uspokajająco, można zabrać ze sobą osobę towarzyszącą.

Prosimy nie brać zapobiegawczo leków przeciwbólowych przed zabiegiem. Sam zbieg jest bezbolesny, gdyż znieczulenie zostaje podane miejscowo.

Należy koniecznie poinformować lekarza o branych lekach na stałe, wszelkich przeciwwskazaniach i alergiach na składniki uczulenia by lekarz mógł dobrać odpowiedni skład i dawkę znieczulenia dla pacjenta.

Prosimy wziąć pod uwagę fakt, że długość wizyty uzależniona jest od ilości punktów szlifu. Jeśli metamorfoza obejmuje cały łuk zabieg może potrwać nawet do 5 godzin (wliczając przerwy dla pacjenta). Samo przygotowanie pacjenta do zabiegu trwa ok godziny. Podczas tego czasu wykonywana jest dokumentacja fotograficzna dla technika dentystycznego (zdjęcia wewnątrz i zewnątrzustne), skan wewnątrzustny, wycisk pod kompozytowe korony tymczasowe (które zostaną dopasowane i osadzone na cement tymczasowy przed końcem wizyty). Po przedstawieniu swoich oczekiwań pacjent wybiera kolor, kształt i desing przyszłych koron. Warto przygotować swoje wybrane zdjęcia, które możemy przekazać naszym technikom (można skorzystać z naszego Facebooka, Instagrama lub innych źródeł zawierających zdjęcia spełniające oczekiwania pacjenta).  Podczas wizyty asystentka i lekarz bacznie czuwają nad samopoczuciem pacjenta.

Jak wygląda opracowanie zębów pod uzupełnienia protetyczne?

uzupelnienia-protetyczne-model-klinika-stomatologiczna-poznan-materna-dental

Model filarów zębowych z koronami.

Szlif polega na minimalnym opracowaniu zębów pod korony i mosty protetyczne w granicy szkliwa. Zęby opracowywane są pod odpowiednim kątem z każdej strony pozostawiając filar pod pracę protetyczną. Szlif całego łuku górnego i dolnego umożliwia pełną metamorfozę uśmiechu i całkowitą przemianę zgryzu pacjenta. Krzywe zęby, przebarwienia, wady zgryzu, nieproporcjonalność, brak symetrii, przesunięta linia pośrodkowa, braki zębowe – wszystko to jesteśmy w stanie zmienić na Hollywood Smile.

Po szlifie lekarz wykonuje skan wewnątrzustny rejestrując cyfrowo granice preparacji pod pracę protetyczną. Część prac protetycznych wymaga wykonania tradycyjnych wycisków i pobrania kęska zgryzowego. To, która metoda zostanie zastosowana oceniane jest indywidualnie z technikiem.

Wykonywane są zdjęcia cyfrowe zębów po oszlifowaniu, zdjęcia z kolornikiem oraz uzupełniana jest karta protetyczna do technika z wszelkimi uwagami lekarza i pacjenta. Dzisiejsza technologia pozwala na pracę zdalną technika w laboratorium bez jego obecności na wizycie szlifu. Co więcej, zaraz po otrzymaniu zdjęć i skanu technik może wykonać wizualizację docelowych koron.

Ostatnim etapem wizyty jest osadzenie koron tymczasowych. Kształt uzależniony jest od kształtu zębów sprzed szlifu na podstawie wycisku silikonowego. Na życzenie pacjenta możemy przygotować pełen protokół cyfrowego uśmiechu – DSD (ang. Digital Smile Design), który zawierać będzie wizualizację uśmiechu po metamorfozie, a korony tymczasowe będą kształtem odpowiadać oczekiwaniom pacjenta.

Przymiarka

W zależności od wybranego materiału, z którego wykonana zostanie praca, kolejna wizyta zwykle wiąże się z przymiarką struktury (LAVA, Cerkon Premium, metal-porcelana) lub drukowanych koron PMMA (Cerkon pełen kontur). Wizyta odbywa się około tydzień do dwóch od szlifu – w zależności od dostępności lekarza i pacjenta.

Możliwość przymiarki pozwala na ocenę pracy jeszcze przed jej wykończeniem. Lekarz weryfikuje wtedy oczekiwania pacjenta i otrzymaną pracę, ponownie dopasowany zostaje kolor oraz design pracy. Na przymiarce lekarz ocenia m.in. długość, symetrię, ułożenie w łuku przyszłych koron i mostów. Wykonywane są m.in. zdjęcia cyfrowe dla technika oraz rejestrowane jest zwarcie.

Osadzenie koron

Przed osadzeniem koron i mostów przymierza się pracę protetyczną i ocenia m.in. szczelność, kolor, design i ułożenie w łuku. Dopiero po akceptacji pracy przez pacjenta i lekarza praca jest cementowana na stałe. Dostępnych jest wiele kolorów cementu, który dobierany jest przed osadzeniem stąd kolor pracy może zostać np. rozjaśniony lub przygaszony.

https://www.instagram.com/reel/CorSyHJKJ4T/?igshid=MDJmNzVkMjY%3D

Film przedstawiający uśmiech w koronach LAVA po osadzeniu.

Projektowanie nowego uśmiechu nie jest łatwe stąd warto wybrać specjalistów którzy pomogą m.in. w wyborze odpowiedniego kształtu, koloru i designu oraz zadbają o przyjazną atmosferę. Klinika Materna Dental oferuje profesjonalną i specjalistyczną pomoc w wyborze jakim jest Twój nowy uśmiech.