Korony i mosty nie zmieniają koloru, nie przebarwiają się lecz nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Wręcz przeciwnie, na koronach i mostach protetycznych nadal osadza się płytka bakteryjna. Co więcej następstwa zaniechania prawidłowej higieny jamy ustnej są bardzo poważne – od stanu zapalnego, próchnicy po paradontozę.
„Instrukcja obsługi” koron i mostów nie różni się od tego jak należy dbać o własne zęby, a pielęgnacja pięknego uśmiechu możliwa jest w siedmiu krokach.
- Nitkowanie
Na video z Instagrama przedstawiono, jak prawidłowo nitkować zęby.
https://www.instagram.com/reel/Cm_QnG_DK-_/?igshid=MDJmNzVkMjY=
Prawidłowa higiena jamy ustnej zaczyna się od nitkowania zębów. Tak, to nić dentystyczna zajmuje tu pierwsze miejsce!
Nitkowanie zapobiega stanom zapalnym dziąseł, pozwala na usunięcie większych resztek pokarmowych i ułatwia dostęp do przestrzeni międzyzębowych dla następującej po niej szczoteczki.
Do ciasnych przestrzeni międzyzębowych i nitkowania przestrzeni pod mostami protetycznymi polecamy nitkę dentystyczną Oral-B Superfloss oraz szczoteczki międzyzębowe CURAPROX dostępne w różnych rozmiarach.
2. Szczotkowanie
Na slajdach z Instagrama przedstawiono dostępne szczoteczki w Klinice Materna Dental
https://www.instagram.com/p/CoXyDoWqkIN/?igshid=MDJmNzVkMjY=
Każdy stomatolog zgodzi się ze stwierdzeniem, że zęby trzeba przede wszystkim regularnie szczotkować codziennie dwa razy, przez co najmniej dwie minuty, gdzie na każdą ćwiartkę powinniśmy przeznaczyć 30 sekund.
Warto zacząć od tylnych zębów, o których często zapominamy, gdyż właśnie tam gromadzi się najwięcej płytki nazębnej. Szczotkując zęby przechodzimy powoli do przedniego odcinka. Jeżeli używamy klasycznej szczoteczki manualnej powinniśmy stosować Metodę Roll, czyli wykonywać ruchy obrotowo – wymiatające. Metoda Roll, nazywana tęż metodą “dziąsło – zęby” polega na wykonywaniu 4-6 ruchów w jednym miejscu tak, by główka szczoteczki obejmowała trzy sąsiednie zęby. Ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45˚ i ,,wymiatamy” resztki pokarmowe od dziąseł po brzeg sieczny zęba.
Dla osób, które szukają bezpiecznego a zarazem wygodnego rozwiązania jest tu szczoteczka soniczna. Szczoteczki soniczne wprawiają główkę z włosiem szczoteczki w ruch wymiatająco-pulsacyjny, powodując jeszcze skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej. Włókna pracują z dużą częstotliwością wytwarzając fale dźwiękowe, które przenikając do mieszaniny pasty i śliny tworzą mikrobąbelki. Te z kolei uderzając w powierzchnię zęba usuwają płytkę nazębną z większą skutecznością niż klasyczne szczoteczki. Szczoteczki soniczne wykonują większość pracy za nas bo aż 32 000 do 96 000 ruchów na minutę, stąd metoda szczotkowania polega na ,,skanowaniu zębów”. Po prostu powoli przesuwamy główkę po powierzchni zębów, a szczoteczka soniczna wykonuje resztę za nas.
Nowoczesny design, wbudowany timer, kilka trybów pracy oraz wymienne końcówki to tylko kilka z zalet szczoteczki sonicznej. W porównaniu do szczoteczki elektrycznej, szczoteczka soniczna jest bardziej delikatna, a co za tym idzie bezpieczniejsza dla szkliwa i dziąseł.
Pamiętajmy, że ważniejsze od wyboru szczoteczki jest regularność szczotkowania zębów i dyscyplina.
Pasta do zębów oraz płukanka do ust powinny być wybrane indywidualnie do własnych potrzeb.
Więcej o pastach i płukankach przeczytasz wkrótce na naszym blogu.
3. Czyszczenie języka
Język zbudowany jest z różnokształtnych brodawek, ta specyficzna nieregularna powierzchnia sprawia, że język jest idealnym miejscem do gromadzenia się bakterii oraz grzybów. Większość z nich nie zagraża naszemu zdrowiu, lecz zgromadzone w nadmiernej ilości na języku i dziąsłach mogą prowadzić do powstawania pleśniawek, aft, stanów zapalnych, a przede wszystkim nieświeżego oddechu. Najlepszym rozwiązaniem profilaktycznym jest czyszczenie języka specjalną skrobaczką. Skrobaczkę przykładamy jej płaską częścią do nasady języka i przeciągamy kilkukrotnie w kierunku jego czubka stosując ruch wymiatający. Zdecydowanie odradzamy czyszczenie języka tą samą szczoteczką co do mycia zębów. Wywołuje to odruch wymiotny i tylko rozprzestrzenia bakterie w głąb jamy ustnej.
4. Irygacja
Samo szczotkowanie nie wystarczy, konieczna jest codzienne używanie irygatora. Irygator, czyli myjka ciśnieniowa do zębów, tłoczy wodę pod ciśnieniem i umożliwia usuwanie płytki bakteryjnej oraz dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i miejsc poniżej linii dziąseł. Tak zwany “Kärcher do zębów” jest świetnym rozwiązaniem do pielęgnacji zębów i koron tym bardziej w sytuacji, gdy pacjent ma mosty protetyczne i korony na implantach. Irygator gwarantuje czyszczenie trudno dostępnych obszarów lecz nie wyklucza używania nici dentystycznych oraz szczoteczek międzyzębowych
Irygatory są w pełni bezpieczne i łatwe w obsłudze. Końcówkę irygatora należy ustawić na wysokości linii dziąseł i powoli przesuwać ją od tylnych zębów do przodu podążając linią dziąseł przy przymkniętych ustach. Strumień wody powinien być skierowany pod kątem 90 stopni do linii dziąseł. Irygator należy stosować po każdym myciu zębów, szczególnie wieczorem, przed pójściem spać.
Przed zakupem warto przemyśleć, który irygator sprawdzi się lepiej w naszym przypadku. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących irygatory stacjonarne zasilane sieciowo o większym zbiorniku na wodę co może sprawdzić się w przypadku dużej rodziny. Z kolei irygatory bezprzewodowe akumulatorowe lub zasilane na baterie sprawdzą się u osób, które dużo podróżują. Przed wyborem irygatora warto zwrócić uwagę na ilość różnego rodzaju końcówek (dostępne końcówki to m.in: klasyczna, periodontologiczna, ortodontyczna, do koron i mostów protetycznych, do implantów, do mycia języka) oraz możliwość stopniowej regulacji ciśnienia wody.
W celu jeszcze efektywniejszego czyszczenia koron możemy dodać wody utlenionej do pojemnika irygatora (wystarczy niewielka ilość w stosunku 1:10 wody).
5. Higienizacja
Na video na Instagramie przedstawiona została higienizacja na przykładzie pacjenta z aparatem ortodontycznym
https://www.instagram.com/reel/ComtMm3KA6M/?igshid=MDJmNzVkMjY=
Higienizacja to profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym.
Higienizacja polega na eliminacji kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej, które sprzyjają próchnicy i paradontozie. Podczas higienizacji higienistka stomatologiczna przeprowadzi scaling ultradźwiękowy, piaskowanie zębów oraz instruktaż właściwej higieny jamy ustnej.
Zabieg higienizacji należy wykonać co 6 miesięcy lub częściej u osób z szybszą tendencją do osadzania się kamienia nazębnego.
6. Wizyta kontrolna
Nawet bardzo dokładne dbanie o higienę jamy ustnej, nie daje gwarancji, że nie dojdzie do rozwoju chorób, stąd minimum raz w roku należy odbyć wizytę kontrolną u lekarza prowadzącego. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz wykona badanie jamy ustnej w celu oceny kondycji zębów, koron i przyzębia. Dentysta może zalecić odpowiednie zabiegi profilaktyczne i wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości.
Zgodnie z zasadą “lepiej zapobiegać niż leczyć” warto skorzystać z możliwości wizyty kontrolnej i umówić się już dziś.
7. Zalecenia lekarskie
Do najistotniejszych czynników zmniejszających skuteczność leczenia zalicza się bagatelizowanie zaleceń lekarskich. Zbyt późne zgłaszanie niepokojących objawów, bagatelizowanie lub modyfikowanie zaleceń lekarza może tylko doprowadzić do faktycznego pogorszenia naszego stanu zdrowia.
Z kolei czasowa poprawa może skłaniać do szybszego odstawienia leków lub zaniechania terapii. Pamiętajmy, że efekty leczenia nadwrażliwości czy dysfunkcji stawu skroniowo żuchwowego nie zawsze możemy dostrzec od razu. Fizjoterapia stomatologiczna zwykle wymaga cierpliwości i dyscypliny.
Jeśli zalecona zostanie szyna relaksacyjna należy stosować ją według zaleceń lekarza oraz zabierać na wszystkie wizyty u stomatologa.
Stosowanie się do zaleceń lekarskich jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie lub porażce terapii. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy jak najszybciej skontaktować się z Kliniką Materna Dental i skorzystać z fachowej pomocy lekarza.