1. Czym jest praca implantoprotetyczna?
Implantoprotetyka to dziedzina stomatologii, która łączy implantologię z protetyką.
Praca implantoprotetyczna zakłada odbudowę braków zębowych przez wszczepienie implantów z wykonaniem na nich odbudowy protetycznej.
Zaczynając od początku, etap planowania jest tutaj kluczowy. Implantolog i protetyk ustalają jaki może być ostateczny efekt u pacjenta już na pierwszej konsultacji. Po przedstawieniu możliwych wariantów pacjent wybiera wariant najbardziej dogodny pod względem komfortu, funkcjonalności oraz budżetu. I tu z pewnością pojawią się podstawowe pytania.
Ile kosztuje praca implantoprotetyczna?
Każdy pacjent ma inne warunki kostne stąd niemożliwym jest oszacowanie kosztów leczenia bez uprzedniej konsultacji. Koszt pracy implantoprotetycznej będzie się różnić w zależności od wybranego systemu implantologicznego, uwzględnienia szablonu implantologicznego i pracy tymczasowej, materiału do odbudowy protetycznej, ilości punktów koniecznych do odbudowy oraz konieczności wykorzystania dodatkowych elementów implantologicznych (multiunity, belka).
Jak zaplanować pracę implantoprotetyczną?
Planowanie pracy implantoprotetycznej opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem, wykonaniem zdjęć (pantomograficznego, tomografii, zdjęć cyfrowych) i ich analizie, badania wewnątrzustnego oraz poznania preferencji pacjenta.
Podczas konsultacji implantolog sprawdza m.in. higienę pacjenta, ilość kości pod implanty, mierzy grubość wyrostka, odległość od zatoki, odległość od nerwu bródkowego, ocenia czy konieczna jest wcześniejsza odbudowa kości, podniesienie zatoki (metoda zamknięta czy otwartą) lub przeszczep kości.
Z kolei protetyk ocenia m.in. o ile musi podnieść zwarcie, jak wygląda sytuacja stawu skroniowo- żuchwowego, czy pacjent zachowuje odpowiednią higienę jamy ustnej, ile punktów należy odbudować, gdzie przebiega linia pośrodkowa, jakie są wady zgryzu, jaka jest kondycja pozostałych zębów, jak wygląda przyzębie oraz wiele innych czynników, jakie mają wpływ na efekt ostateczny.
Zatem krok nr 1 jeśli zastawiacie się Państwo nad implantami i pracą na implantach konieczne jest umówienie się na indywidualną konsultację implantoprotetyczną, gdyż tak złożonej „operacji” nie można załatwić zdalnie.
Kolejna wizyta to zabieg implantacji.
Implantacja może się odbyć tradycyjnie z nacięciem płata lub jako implantacja nawigowana z wcześniej zaprojektowanym przez technika dentystycznego szablonem implantologicznym.
Implantacja może być jedno lub dwuetapowa. Więcej na ten temat przeczytacie w linku poniżej.
Czy warto decydować się na implanty?
Po integracji implantów z kością możemy przejść do ostatniego etapu – wykonania pracy ostatecznej na implantach.
2. Jakie prace możemy wykonać na implantach?
Wśród prac protetycznych na implantach wyróżniamy:
- indywidualne pojedyncze korony na implantach,
- mosty na implantach,
- prace całkowite na implantach w bezzębiu całkowitym:
- belka na 4 / 6 lub 8 implantach,
-
- proteza na teleskopach – na 2 lub 4 implantach,
-
- proteza na LOCKiT’ach – na 2 lub 4 implantach
Belki = Substruktury na 4/6/8 implantach
Rozwiązanie belka + monolit z cerkonu pozwala na pasywne wklejenie pracy a co za tym idzie mniej awarii m.in. ograniczenie do minimum możliwości pęknięcia pracy, wysoką wytrzymałość właściwą i długą żywotność. Belka charakteryzuje się odpornością na korozję, lekkością i silną biokompatybilnością oraz niskim modułem sprężystości. Co więcej, połączenie belki z multiunitami pozwala na większą kompensację naprężenia.
Połączenia belka – monolit są szczelne i znajdują się na granicy dziąsła, a co za tym idzie – łatwe do czyszczenia. Przykład idealny to praca z belką na 8 implantach, chociaż 6 implantów jest już optymalną wersją. Warto podkreślić, że im więcej implantów tym bardziej stabilna praca i mniejsze szanse na jakąkolwiek awarię, stąd nie warto oszczędzać na proponowanej ilości implantów.
Belkę tytanową można pokryć materiałem opakerowym i zamaskować jej srebrny kolor by zachować większą estetykę pracy docelowej.
Prace na zatrzaskach kulkowych
Proteza szkieletowa w łuku dolnym na zatrzaskach kulkowych wykonywana jest na 4 implantach lub w warunkach małej ilości kości na 2.
Prace na teleskopach
Proteza szkieletowa w łuku górnym na teleskopach wykonywana jest na 4 implantach. Niestety kompozyt jak i akryl to materiały, które ulegają starciu, stąd konieczna jest regeneracja pracy po kilku latach (oceniane indywidualnie).