Klinika Materna Dental w Poznaniu jest świetnie przystosowana dla najmłodszych. Wiemy jak ważna jest pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym stąd robimy wszystko by dzieci czuły się u nas bezpiecznie i komfortowo.
W naszej poczekalni znajduje się specjalny kącik dla dzieci gdzie już od najmłodszych lat nasi ulubieńcy mogą bawić się w stomatologów a rodzice pokazywać na modelach borowanie zębów.
W gabinecie dostępne są dwie metody najnowocześniejszych form znieczuleń, dzięki którym komfort i samopoczucie pacjentów są na najwyższym poziomie.
O znieczuleniu komputerowym The Wand i sedacji wziewnej przeczytaj tutaj.
Profilaktyka - zapobiegaj zamiast leczyć
Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć między 6 a 12 miesiącem życia. Kolejne, regularne wizyty pozwalają na stopniową adaptację dziecka do stomatologa i wykonywanych zabiegów. Postawa stomatologiczna zależy od wielu czynników m.in. wieku dziecka, przyczyny wizyty, postawy rodzica, postawy stomatologa, wcześniejszego doświadczenia w gabinecie lekarskim. Warto podkreślić by pierwsza wizyta odbyła się profilaktycznie a nie np. w celu usunięcia zęba. Dziecko jest wtedy podatne na skojarzenie stomatolog=zły doktor, które tylko utrudni wizyty w przyszłości, co więcej, może niepotrzebnie wywołać lęk stomatologiczny.
W Klinice Materna Dental w Poznaniu pierwsza wizyta obejmuje wywiad rodzinny i ogólnolekarski, wywiad stomatologiczny, badanie kliniczne, omówienie planu postępowania i jeśli konieczne leczenie.
U najmłodszych niezwykle ważna jest profilaktyka. Klinika Materna Dental poleca fluoryzację, lakowanie i korony stalowe jako rozwiązania dla zachowania pięknych, zdrowych zębów najmłodszych.
Fluoryzacja
Suplementacja fluorkowa w formie tabletek lub kropli jest często trudną metodą do realizacji gdyż wymaga systematycznego i wieloletniego przyjmowania fluoru w odpowiedniej ilości niezależnie od nastawienia dziecka. Na szczęście z pomocą przychodzi tu fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym. Miejscowe stosowanie preparatów fluorkowych pozwala na długotrwałe efekty dzięki profesjonalnej i dokładnej aplikacji preparatu przez stomatologa. Jednorazowa dawka zawiera 5% fluorku sodu. Odpowiednio z wiekiem pacjenta podawana jest określona ilość preparatu stąd jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Fluor podany miejscowo hamuje demineralizację szkliwa, podwyższa jego remineralizację i hamuje aktywność bakteryjną.
U dzieci zalecana jest wzmożona fluoryzacja co 3 - 6 miesięcy (w zależności od przypadku). Zabieg fluoryzacji trwa ok. 15 minut, pacjent nie powinien spożywać pokarmów twardych i nie szczotkować zębów do 2 godzin po aplikacji preparatu.
Uszczelnianie bruzd i szczelin czyli lakowanie
Lakowanie polega na zamknięciu zagłębień za pomocą laku szczelinowego. Wbudowywany do szkliwa fluor zwiększa odporność zębów na kwasy oraz ogranicza dostęp bakterii i zalegania resztek pokarmowych zmniejszając ryzyko próchnicy. Laki szczelinowe powinno stosować się profilaktycznie u pacjentów od momentu wyrznięcia zębów. Laki mogą być stosowane są jako tymczasowy uszczelniacz do czasu wyrznięcia zębów.
Korony stalowe prefabrykowane na zęby mleczne
Gotowe korony ze stali nierdzewnej dokładnie odzwierciedlają budowę anatomiczną zębów, co zapewnia lepsze dopasowanie i funkcjonowanie.
Stosowanie koron stalowych zalecane jest na trzonowce z rozległymi wypełnieniami, mleczaki po leczeniu kanałowym, zęby z zaburzeniami rozwojowymi , a także u dzieci z wysokim ryzykiem choroby próchnicowej. Trwałość takiej odbudowy znacząco przewyższa czas retencji wypełnienia amalgamatowego.
Alternatywy dla pacjentów z lękiem stomatologicznym
Lęk stomatologiczny może być często mylony ze strachem. Przeprowadzenie dokładnego wywiadu z rodzicami i pacjentem a dalej profesjonalne podejście stomatologa, który tłumaczy w odpowiedni sposób wykonywane czynności może ten lęk przełamać. W Klinice Materna Dental do tzw. zadań specjalnych stosujemy odpowiednie metody wypełnień: IRT (ang. Interim Therapeutic Restoration) oraz ATR (ang. Atraumatic Restorative Treatment).
IRT tymczasowe wypełnienie terapeutyczne
Tymczasowe wypełnienie terapeutyczne pozwala na etapowe usuwanie zmian próchnicowych przed ostatecznym wypełnieniem ubytku u pacjenta w wieku rozwojowym. Jest alternatywą m.in. dla pacjentów niewspółpracujących, z lękiem dentystycznym lub ze specjalnymi wymaganiami zdrowotnymi.
I etap leczenia polega na zabezpieczeniu zębów tymczasowym glasjonomerem, który remineralizuje zęby od środka. Dalsze postępowanie może odbyć się za jakiś czas (max.6 miesięcy).
II etap to ponowne opracowywanie ubytku na kolejnej wizycie i odbudowa zęba za pomocą wypełnienia stałego.
ATR atraumatyczne leczenie próchnicy
Atraumatyczne leczenie próchnicy to metoda leczenia, która wykorzystuje opracowanie ubytku wyłącznie narzędziami ręcznymi, ubytek przemywany jest wodą, osuszany kuleczką z waty i wypełnienie ubytku chemoutwardzalnym glasjonomerem o dużej gęstości.
A na koniec, po wizycie u stomatologa na najmłodszych czeka nagroda.
Bibliografia:
”Współczesna stomatologia wieku rozwojowego” Dorota Olczak- Kowalczyk, Joanna Szczepańska i Urszula Kaczmarek, Med Tour Press International, Wydanie I, 2017 r.