Wędzidełko to błona śluzowa, która łączy ze sobą dwie powierzchnie ograniczając ich ruchomość. Wędzidełka umożliwiają ruch warg i języka, odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego napięcia mięśniowego i zachowanie prawidłowej funkcji żucia. Wyróżniamy kilka rodzajów wędzidełek – podjęzykowe, wargowe, policzkowe.
Czym skutkuje nieprawidłowa budowa wędzidełek?
Krótkie wędzidełko języka jest wadą której nie powinno się lekceważyć. Może ograniczać ruchy języka, utrudniać ssanie, a w dalszym rozwoju przeżuwanie i prawidłową higienę jamy ustnej. Utrwala nieprawidłowe nawyki skutkujące później wadami wymowy lub zgryzu. Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe u niemowlaka powoduje że dziecko szybko się męczy oraz ma problemy z nadmiernym ślinieniem. Zaburzony odpływ śliny spod języka powoduje częste zachłystywanie się niemowlęcą śliną i kaszel. Za krótkie wędzidełko utrudnia artykulację m.in głosek: l, sz, ż, cz, r.
W określonym typie przyczepu wędzidełka wargi górnej mogą wystąpić powikłania – w tym nieprawidłowe ustawienie zębów siecznych czyli diastema. Wskazania do zabiegu frenulektomii to m.in: pozostanie diastemy powyżej 2 mm pomimo wyżnięcia zębów siecznych i kłów w szczęce, utrzymujące się stany zapalne tej okolicy, kumulacja resztek pokarmowych w szczelinie dziąsłowej, duże złogi nazębne, próchnica siekaczy centralnych, wskazanie logopedyczne, a także wskazanie przez stomatologa przed leczeniem ortodontycznym.
Zabieg podcięcia wędzidełka = zabieg frenotomii
Frenotomia polega na przecięciu błony w poziomie, by umożliwić tkankom złączonym przez wędzidełko większą ruchomość. Zabieg można wykonać metodą klasyczną z wykorzystaniem skalpela (wymaga założenia szwów) lub z użyciem lasera. Po laserowym podcięciu wędzidełka występuje znacznie mniejsze krwawienie, a rana szybciej się goi. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa ok kilkunastu minut.
Kiedy wykonać zabieg frenotomii?
Podcięcie wędzidełka języka zaleca się jak najszybciej po zdiagnozowaniu jego wady, gdyż jego położenie nie ulega fizjologicznej zmianie. Jest to zabieg bezpieczny i może być wykonany już w wieku niemowlęcym. Warto podkreślić, że im starsze dziecko tym zabieg podcięcia wędzidełka może być dla niego bardziej stresujący.
Przeciwwskazania do zabiegu podcięcia wędzidełka
Do przeciwwskazań zabiegu frenotomii zaliczamy uczulenie na leki znieczulające, Zespół Pierra Robina, stosowanie leków rozrzedzających krew – zmniejszających jej krzepliwość, ciężkie stany krwotoczne, problemy krzepliwości krwi oraz czynna infekcja dróg oddechowych.