Zgrzytanie zębami najczęściej pojawia się u osób z wadami zgryzu. Polega ono na niekontrolowanym przez daną osobę nawykowym, silnym zaciskaniu zębów a w szczególności w nocy.

Jego powodami może być: stres, silne emocje, nadwrażliwość. Inaczej wygląda to w przypadku dzieci, ponieważ powodów należy szukać w przewodzie pokarmowym, ponieważ to owsiki lub lamblie mogą wymuszać zgrzytanie.

Ze zgrzytania można się walczyć, a najprostszymi sposobami są: wyeliminowanie pasożytów z przewodu pokarmowego oraz stosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych i odprężających.

Nie ulega również wątpliwości, że nie obędzie się bez wizyty u lekarza a mianowicie u stomatologa, lekarza pierwszego kontaktu, jeżeli wystąpiło podejrzenie choroby pasożytniczej oraz konsultacji u psychologa (przy problemach emocjonalnych).

Lekarze apelują aby nie lekceważyć tej przypadłości, ponieważ nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań np.: uszkodzenia szkliwa, uszkodzenia całej konstrukcji zęba, mogą pojawić się problemy z tkankami przyzębia a nawet stawu skroniowo-żuchwowego.

Obecnie stosuje się specjalne szyny relaksacyjne, które zakłada się na noc w celu eliminowania zgrzytania.

bruksizm - zgrzytanie zębami - szyna relaksacyjna - 1 - wiedza - blog - klinika stomatologiczna Poznań Materna Dental
bruksizm - zgrzytanie zębami - szyna relaksacyjna - 2 - wiedza - blog - klinika stomatologiczna Poznań Materna Dental
bruksizm - zgrzytanie zębami - szyna relaksacyjna - 3 - wiedza - blog - klinika stomatologiczna Poznań Materna Dental

W klinice Materna Dental oferujemy wykonanie indywidualnej szyny relaksacyjnej miękko – twardej.

Wystarczy wykonanie ok.15min skanu wewnątrzustnego, który skutecznie zastępuje tradycyjne metody wycisków z masą alginatową. Skan pozwala technikom na wydrukowanie modelu zębów pacjenta w 3D, a ten na wykonanie szyny relaksacyjnej dopasowanej do ust pacjenta. Taka nakładka na zęby zapobiega zgrzytaniu i nadmiernemu zaciskaniu zębów.

Przy odpowiedniej higienie nakładki mogą być stosowane przez dłuższy czas, a pacjent może odetchnąć z ulgą od ciągłego bólu zębów i dziąseł.

Kolejną metodą walki z bruksizmem jest zabieg z toksyną botulinową. W klinice Materna Dental substancja podawana jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej za pomocą cienkiej igły w mięsień żwacz. Działanie toksyny botulinowej polega na zmniejszeniu napięcia mięśnia żwacza co w efekcie zmniejsza ból mięśni i łagodzi objawy bruksizmu. Co więcej, botoks pozwala na pozbycie się kwadratowej twarzy przez jej modelowanie i wyszczuplenie.